Ocieplenie domu jest bardzo ważne, ponieważ dobre zaizolowanie budynku to sprawa priorytetowa. Mamy do wyboru styropian lub też wełnę mineralną

Styropian i wełna mineralna mają bardzo zbliżone właściwości izolacyjne, jak i wytrzymałościowe, dlatego też przy wyborze warto dodatkowo kierować się właściwościami technicznymi obu materiałów.

Polscy inwestorzy najczęściej wybierają styropian, głównie z racji tego, że ma stosunkowo niską cenę. Do tego jest wytrzymały i lekki, co znacznie ułatwia jego przewożenie oraz przetrzymywanie na placu budowy. Styropian nie poddaje się pleśniom, gniciu i nie jest podatny na działanie mikroorganizmów. W związku z tym jest również bezpieczny dla środowiska oraz zdrowia. Wewnątrz styropianu nigdy nie gromadzi się wilgoć.

Styropian jest na tyle dobrym materiałem izolacyjnym, że możemy mieć pewność, iż ciepło nie będzie przenikać przez ściany i co istotne koszty ogrzewania domu będą wówczas niższe. Doskonale sprawdza się w fundamentach, na podjazdach, czy też w garażach.

Wybierając styropian należy kierować się wiodącymi markami. Mamy wówczas pewność, ze styropian posiada wszelkie niezbędne atesty i spełnia określone normy. Styropian koniecznie musi być oznakowany. Mamy wówczas pewność, że pochodzi ze sprawdzonego źródła.

Wełna mineralna jest natomiast niepalna i paroprzepuszczalna, co umożliwia jej uwalnianie pary wodnej z wnętrza budynku na zewnątrz. Fakt ten zapobiega powstawaniu grzybów oraz pleśni na wewnętrznych ścianach budynków. Jeśli mieszkamy w pobliżu łąki lub lasu ważną informacją może okazać się fakt, że wełna mineralna jest odporna na działanie gryzoni, czego niestety nie można powiedzieć o styropianie. Cechuje ją również znakomita izolacyjność akustyczna, dlatego jeśli budujemy dom w miejscu szczególnie narażonym na hałas, lepiej zastosować wełnę zamiast styropianu.

Zarówno wełna mineralna, jak i styropian to bardzo dobre materiały izolacyjne. Podejmując decyzję, który z nich wybrać należy przede wszystkim brać pod uwagę miejsce, gdzie będziemy budować dom.