Nitownica jest narzędziem głownie budowlanym, ale też stosowanym w pracach majsterkowych ( tzw. nitownice ręczne), która ułatwia łączenie różnych elementów. Dzięki temu łączymy na stałe dwie niezależne od siebie części. Zastosowanie nitownicy powoduje, że nit z jednej strony trzyma główka, a z drugiej powstaje tzw. zgrubienie spowodowane nitowaniem. 

Nitownica właściwie zastępuje młotek.

W sklepach budowlanych znajdziemy różne rodzaje nitownic np. : nitownice pneumatyczne do nitów, do nitonakrętek czy nitownice ręczne do nitów, dzięki temu możemy dostosować narzędzie do rodzaju wykonywanej pracy.

Nitownica pneumatyczna

Nitownica pneumatyczna idealnie nadaje się do ciągłej pracy na liniach produkcyjnych, obsługa nie wymaga konieczności trzymania nita. Powszechnie używane na budowach.

Nitownice ręczne

Wykonanie połączenia nitowego polega na wycięciu otworów nitowych w elementach, które będą łączone. Do otworów łączonych części zakładane są nity, których „łby” opierają się o przypór.
Po parciu się łba nitu na przyporze nałożony zostaje dociskacz, po czym uderzenie młotkiem w łeb dociskacza mocuje ze sobą łączone powierzchnie. Po zdjęciu dociskacza uderzeniami młotka, należy ukształtować zakuwkę oraz wykończyć ją nagłówniakiem.
Nitownice ręczne służą do pracy w dowolnym położeniu i służą do wykonywania połączeń nitowych w konstrukcjach przestrzennych takich jak:

  • stelaże
  • osłony
  • obudowy

Wymagają one użycia siły fizycznej.  Jednak nie takiej jak mogłoby się wydawać. W obecnych czasach wszystkie narzędzie są projektowane z myślą o wygodzie i komforcie pracy. Doskonale się sprawdzają przy pracach warsztatowych w domu.