Nasze meble z płyty wiórowej ulegają usterkom przy zawiasach. Częste otwieranie i zamykanie drzwi powoduje, że wkręty przytrzymujące zawiasy z czasem się luzują lub całkiem odpadają. Zatem jak domowym sposobem naprawić taka usterkę ?

Na naprawienie takiej usterki jest kilka sposobów, które są mniej lub bardziej skomplikowane oraz czasochłonne.

Większy wkręt

W tej metodzie należy zaopatrzyć się w trochę grubszy wkręt od wyrwanego i postarać się go wkręcić w miejsce poprzedniego wkręta. Wadą tego sposobu jest to, że wkręty do zawiasów puszkowych stosowanych w szafach są specjalnie do nich dopasowane. Przy wkręcaniu grubszego wkręta tego typu, może być problem z jego przejściem przez otwór w metalowym uchwycie zawiasów. Jeśli weźmiemy np. zwykły wkręt do drewna ale grubszy od „oryginalnego”, to prawie na pewno będzie on też dłuższy i może wyjść z drugiej strony płyty.

Na zapałkę

W tym sposobie należy przygotować sobie miksturę z kleju do drewna i chusteczki higienicznej lub papieru toaletowego, można też dodać drobnych wiórów z drewna. Jak klej zacznie gęstnieć wypełnić tym otwór. Można też wysmarować zapałki lub wykałaczki klejem i wsadzić to w otwór. Jak klej z miksturą lub zapałkami w otworze zgęstnieje, można ostrożnie przykręcić zawias i poczekać aż klej całkowicie zwiąże. W tej metodzie zazwyczaj po pewnym czasie zawias wyrywa się ponownie, ale jest to metoda dobra na tymczasową naprawę jeśli nie mamy narzędzi, czasu lub ochoty na porządną naprawę.

Przykręć obok

Zawias przykręcamy obok zniszczonych otworów. Wiąże się to jednak z koniecznością robienia nowych otworów co szczególnie jest uciążliwe i pozostawia brzydkie ślady w przypadku zawiasów puszkowych.

Drewniane kołki

Ten sposób wydaje się najlepszy i najtrwalszy. Wyrobione otwory należy rozwiercić i wkleić w nie drewniane kołki. Po wyschnięciu kleju ściąć nadmiar kołka wystający z płyty i za pomocą drewnowkrętów przykręcić zawiasy.