Wyrzynarka jest elektronarzędziem, którym można wykonywać cięcia prostoliniowe w elementach drewnianych i drewnopochodnych. Jest idealna zwłaszcza do wszelkich cięć krzywo- liniowych. Urządzenie to również służy do  wycinania otworów o dużej średnicy. Oprócz drewna tnie się nią także metal i tworzywa sztuczne.

Wyrzynarka jest niezbędna w warsztacie każdego majsterkowicza. Przyda się do przycinania różnych materiałów, a także do precyzyjnego wycinania elementów dekoracyjnych. Zatem na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia w sklepie z elektronarzędziami.
1.      Maksymalna głębokość cięcia ? podawana jest dla jednego z materiałów: drewna, metalu i niekiedy także tworzywa sztucznego. Od niej zależy, jak grube materiały będzie można przecinać.
2.      Liczba skoków na minutę ? zależy od niej szybkość cięcia. Im większa, tym lepiej. Standardowo wyrzynarki wykonują od 500 do 3000 skoków na minutę.
3.      Typ uchwytu ? kupując wyrzynarkę, koniecznie trzeba sprawdzić, do jakiego rodzaju brzeszczotów jest przystosowana. Uchwyt może być dostosowany do brzeszczotów o zaczepie typu T, 2T lub U.
Jakiego typu wyrzynarki możemy spotkać na rynku
W sprzedaży sąwyrzynarki z dyszą (adapterem), do której można podłączyć rurę odkurzacza, by odsysał on pył powstający w trakcie cięcia. Do dyszy można również doczepić worek na pył lub zasobnik z mikrofiltrem. Wyrzynarki zamiast dyszy mogą mieć zamontowanyzasobnik na brzeszczoty. Niektóre są wyposażone w mechanizm zdmuchiwania pyłu, trocin lub opiłków z linii cięcia. Mogą mieć również kilkustopniową lub płynną regulację kąta natarcia brzeszczotu(jego wychylenia do przodu). Przydatnym udogodnieniem jest teżlaserowy wskaźnik linii cięcia. Ułatwia on bardzo precyzyjne nacinanie materiału.

Osprzęt do wyrzynarki

Do wyrzynarki potrzebne są brzeszczoty. Najlepiej mieć ich po kilka do różnych typów materiałów. Każdy ma zaczep do osadzenia w uchwycie mocującym. Te do miękkiego drewna i sklejki mają drobne, gęsto rozmieszczone ostrza, a te do twardego drewna i płyt pilśniowych ? duże. Sprzedawane są też brzeszczoty o zębach skierowanych w górę, przeciwnie niż w brzeszczotach tradycyjnych, polecane do cięć precyzyjnych, oraz wąskie brzeszczoty do wycinania bardzo skomplikowanych kształtów. Brzeszczoty mogą mieć różne rodzaje zaczepu, który umieszcza się w uchwycie wyrzynarki. Najpopularniejsze są uchwyty typu T i U. W sklepach można również znaleźć uchwyty 2T.