Okna to drzwi na świat zewnętrzny naszego domu. Dzięki nim do naszego wnętrza przenika światło, które w zależności od pogody i pory dnia lub roku nadaje mu specyficzny klimat. Nikt nie wyobraża sobie domu bez okien. Pozatym są one tym najbardziej newralgicznym elementem naszego domu, w którym to mogą pojawić się nieszczelności. Co skutkuje wieloma nieprzyjaznymi skutkami naszego domu jak pojawienie się wilgoci, przeciągów, zimnego powietrza, które również wpływa na efekty ogrzewania domku czy mieszkania. Kiedy i jak zatem przeprowadzić montaż okien, aby cieszyły nas jedynie widokiem na świat a nie martwiły. 

Montaż okien podobnie jak zewnętrznych drzwi drewnianych to kamień milowy naszej budowy. Dom z drzwiami i oknami to już zamknięty stan surowy naszego domu czy mieszkania. Pozwala on już na wykonywanie prac wykończeniowych.   Generalnie  Instalację tych elementów przeprowadza się  go na etapie budowy, gdy mury są już wysuszone. Mury muszą być już bezwzględnie wysuszone z tego względu, iż wstawienie okien zmniejsza  swobodną cyrkulację powietrza, przez co cały proces suszenia jest znacznie ograniczony.   Dlatego producenci okien zalecają montaż ich dopiero po wykonaniu tynków wewnętrznych oraz wylewek betonowych i ich wysuszeniu.  Okna najlepiej instalować gdy temperatura na zewnątrz jest dodatnia, chociaż zimą tez jest to możliwe, pod jednym warunkiem że pianki do uszczelniania (montażowe) są przystosowane do pracy w ujemnych temperaturach.

Generalnie kolejność prac zależy od pory roku, możliwości finansowych inwestora no i dostępności okien. Okna z PCV i aluminium są odporne na szkodliwy wpływ wilgoci tynków. Należy w trakcie prowadzenia prac mokrych wietrzyć pomieszczenie. Specjaliści jednak zalecają najpierw otynkować wnętrze, a potem wstawiać okna. Gdy zamocujemy okna i zaizolujemy styki z murem, to należy w miarę szybko otynkować glify z obu stron, żeby nie dopuścić do uszkodzeń na krawędzi okna z murem.  W ścianach dwuwarstwowych okna najlepiej zamontować przez ułożeniem ocieplenia.

Ważnym elementem przy montażu okien jest parapet zewnętrzny. Przy instalacji powinien on być wsunięty pod okno i chronić ścianę oraz styk okna z murem przed jego zamakaniem. Natomiast parapety wewnętrzne mają mniejsze znaczenie dla poprawy działania okna. Można je później zainstalować. Nie osłabi to muru. Przy zakupie okien należy zwrócić uwagę na profil okna, okucia oraz zestaw szybowy. Muszą one do  siebie pasować i być dobrane jak na miarę do otworów okiennych naszego domu.