Mieszkanie w bloku wielorodzinnym ma swoje zalety i wady. Niewątpliwie wielką wadą, którą musimy się na co dzień zmierzyć są nasi sąsiedzi. Chcąc nie chcąc często jesteśmy skazani na to, aby uczestniczyć w ich życiu. Słuchamy z nimi radia, telewizji, dzieci lub zwierząt domowych, a także odgłosów remontów. Jeśli marzysz, by wreszcie pobyć sam ze sobą- poznaj sposoby na wyciszenie mieszkania. 

Absolutna cisza w domu to stan nieosiągalny. Możesz jednak sprawić, by dźwięki przenikające przez ściany w Twoim mieszkaniu były mniej uciążliwe. To, jaki sposób zastosujesz, zależy przede wszystkim od natężenia hałasu. Jeżeli od czasu do czasu przeszkadzają Ci dźwięki dochodzące od sąsiadów mieszkających obok, wystarczy, abyś na oddzielającej wasze lokale ścianie postawiła duży regał z książkami lub zawiesiła kilim. Jeżeli hałas jest bardzo uciążliwy, wskazane może okazać się zastosowanie kilku metod (w skrajnych przypadkach – z pogrubieniem ścian włącznie). Sprawdź, w czym możesz wybierać.

Ściany

Dźwięk jest falą, która przenika ściany i stropy w naszych domach. Im grubszą ma przeszkodę do pokonania, tym bardziej traci energię. Dlatego w starym budownictwie, gdzie ściany są z cegły, rzadko słyszymy odgłosy z sąsiedniego mieszkania. W nowoczesnych budynkach ściany są cienkie, a to oznacza niską izolację akustyczną. Jednak konstrukcja domu zwykle nie pozwala na jej obciążenie przez dostawienie drugiej, ciężkiej ściany, która tłumiłaby hałasy. Dlatego obok „starej” ściany należy postawić nową, najlepiej z lekkich płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-wiórowych, pomiędzy którymi umieszcza się watę mineralną. Wprawione w drgania włókna waty zmienią falę dźwiękową w… ciepło. Ściany można także pogrubić zawieszając na nich np. grube klimy lub dywany.Dobrym rozwiązaniem jest pokrycie ścian boazerią korkową która tłumi hałasy.

 Podłoga

Według specjalistów od akustyki najlepiej tłumi dźwięki tzw. podłoga pływająca, czyli… nieprzytwierdzona do posadzki. W ten sposób zwykle montuje się panele podłogowe. Ważne jest jednak, by pod nimi znalazły się odpowiednie, grube warstwy materiału izolującego, np. twardy styropian, wata mineralna i pianka poliuretanowa. Kilka grubych warstw oznacza lepszą izolację akustyczną podłogi, ale może także oznaczać… konieczność podniesienia poziomu podłogi o kilka centymetrów. Przed wykonaniem prac trzeba więc dokładnie zliczyć łączną grubość warstw i jeszcze dodać do niej grubość panela czy deski.

 Zasłona

Prostym sposobem na wytłumienie dźwięków pochodzących z ulicy jest zawieszenie w oknach grubych zasłon. Materiały takie jak aksamit, sztruks, welur, żakard będą pochłaniać zarówno dźwięki, jak i światło (są więc polecane do bardzo nasłonecznionych pomieszczeń, z południową lub zachodnią wystawą). Uwaga! Ponieważ grube zasłony zwykle są ciężkie, ich zawieszenie może wymagać zamontowania solidnego karnisza.

Okno

To najcieńsza ściana w naszych mieszkaniach, przepuszczająca wiele dźwięków. Co więcej, często otwieramy okna, narażając się w ten sposób na hałas uliczny. Aby było ciszej, warto balkon lub loggię zabudować, np. ok-nami plastikowymi, szklaną taflą bezramową lub konstrukcją z aluminium. Innym rozwiązaniem jest zmiana okien na dźwiękochłonne – świadczy o tym tzw. czynnik izolacyjności akustycznej Rw. Przy dużym hałasie powinien on wynosić 42 lub 44 dB. Uwaga! Okna nie powinny być idealnie szczelne, bo brak wentylacji grozi m.in. zagrzybieniem mieszkania. W oknach dźwiękochłonnych należy więc zamontować nawiewniki z tłumieniem akustycznym.