Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce w naszym domu. Powinien się zarówno dobrze prezentować, jak i stworzyć Ci dobre warunki do odpoczynku. Dlatego zanim zdecydujesz się na jego odświeżenie, powinieneś dobrze przemyśleć zarówno wybór koloru ścian, jak i rodzaju farby, którą pomalujesz ściany.

Wybór koloru ścian nastręcza jednak wiele trudności. Często trudno się zdecydować, czy wybrać stonowane kolory, czy może bardziej intensywne. Jeśli to już wiemy, czeka nas wybór konkretnego odcienia. A tu możliwości jest wiele. Oferta producentów jest bardzo bogata, a wręcz apetycznie brzmiące nazwy farb nie ułatwiają tego zadania.

Jak kolor wnętrza wpływa na nastrój?

Kolor niebieski ? to świeżość, chłód i czystość. Pamiętaj, że należy do kolorów o chłodnej tonacji, więc jeśli marzysz o przytulnym salonie, to niebieski nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kolor ten optycznie powiększa wnętrze. Różne odcienie począwszy od jasnego i delikatnego błękitu po ciemny, prawie czarny granat pozwalają na zastosowanie koloru w różnych wnętrzach. Niebieski relaksuje, uspokaja i odpręża ? w salonie sprawdzi się idealnie.

Kolor pomarańczowy ? kolor optymistów, dodający energii i sprzyjający działaniu. Rozświetla dom, przywołuje klimat tropików. Pomarańczowy dobrze komponuje się z niebieskim (na zasadzie kontrastu); z białym (w jego towarzystwie wydaje się jeszcze cieplejszy), z chłodnym zielonym. Niektóre odcienie pomarańczowego są bardzo intensywne. Warto je wówczas zastosować w dodatkach.

Kolory natury ? beż, czerń, szarość ? barwy natury dają poczucie bezpieczeństwa, sprzyjają pracy i koncentracji. Na ich tle doskonale wybiją się dodatki w zdecydowanych kolorach, takich jak np. pomarańczowy albo czerwony.

Kolor zielony ? relaksuje, kojąco wpływa na układ nerwowy, poprawia pracę płuc i krążenie. To symbol nadziei, wolności, życia. W salonie możesz zastosować różne odcienie począwszy od głębokiej zielni nadającej wnętrzu klubowy charakter po wesoły seledynowy, który rozświetli pokój.

Kolor żółty ma bardzo dużo różnych odcieni, począwszy od głębokich nasyconych i ciepłych odcieni po zimny jak cytryna z lodówki. To bardzo pozytywna barwa, rozjaśniająca wnętrze nawet w pochmurny dzień. Szczególnie polecana jest do wnętrz słabo doświetlonych. Ze stosowaniem tego koloru należy jednak uważać, ponieważ zastosowany w nadmiarze może męczyć lub irytować. Żółty to kolor, który poprawia trawienie i apetyt, idealnie sprawdzi się w jadalni. Kolor ten dobrze wygląda w połączeniu z białym, zielonym lub błękitnym. Fajnie prezentuje się w towarzystwie szarości.

Kolor czerwony ? silnie pobudza do działania i dodaje energii. Zastosowany w nadmiarze może jednak drażnić. Bezpieczniej zastosować kolor czerwony w dodatkach. Te szczególnie sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych o chłodnej tonacji. Kolor czerwony interesująco wygląda w połączeniu z szarym, przytłumionym niebieskim, białym. Salonowi nadasz nieco orientalny charakter, jeżeli zestawisz czerwony z niebieskim, fioletowym lub różowym. To propozycja dla odważnych. Ciekawie w pokoju dziennym może wyglądać jedna ściana pomalowana na czerwono. Nada wnętrzu głębi, ale i przytulności.

Kolor biały sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych i surowych. Biały powoduje, że przestrzeń staje się optycznie większa, klarowna i chłodna. Aby jednak uniknąć monotonii, warto zastosować kilka kolorowych akcentów: poduszka, komoda, zasłona czy narzuta przełamią domenę bieli.