Kolor sypialni odgrywa główną rolę w tworzeniu panującej w niej atmosfery. Najbardziej istotne są tu preferencje właściciela ? dobrze jednak pamiętać o kluczowych zasadach, jakimi powinniśmy się kierować w wyborze kolorystyki pomieszczenia.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozmiar sypialni. Jeśli jest ona małych rozmiarów i ma niski sufit, najlepiej będzie wybrać kolory jasne, które rozświetlą pokój i powiększą go optycznie. Farby jaśniejsze i błyszczące odbijają światło, matowe i ciemne będą je pochłaniać. Warto, więc pamiętać, by niepotrzebnie nie ?pomniejszyć? małego pokoju przez użycie ciemnych barw.

Jeśli chcemy zaakcentować konkretne cechy architektoniczne pomieszczenia, możemy je podkreślić poprzez użycie kontrastujących ze sobą kolorów ? np. połączenia jasnożółtego z lawendowym. Jeżeli natomiast chcielibyśmy ukryć jakieś defekty, pomogą nam w tym farby o barwach jasnych i neutralnych. Wskazane jest łączenie ze sobą kilku odcieni i kolorów, ponieważ nachalna dominacja jednego koloru może być przytłaczająca wizualnie.

Modnym trendem w malowaniu sypialni jest użycie jaśniejszej barwy na większości ścian pokoju i zastosowanie innego odcienia, a nawet koloru na ścianie centralnej, która skupia wzrok osób przebywających w pomieszczeniu. Z reguły jest to ściana za wezgłowiem łóżka. Wyodrębnia się ją również za pomocą fresków, wzorków czy też ozdób ? np. obrazu, plakatu, makaty ściennej etc.

Przy dużej ilości światła słonecznego w pokoju, możemy wybrać barwy chłodne; natomiast w przypadku pomieszczeń niedoświetlonych, możemy ocieplić je jasnymi barwami o ciepłym odcieniu.

Chłodną atmosferę pokoju złagodzimy także dzięki zastosowaniu miękkiego światła, np. złotego. Jeśli nasze świetlówki nie dają pożądanego efektu, dobrze jest posłużyć się odpowiednimi kloszami na lampy, które przytłumią ostrość światła.

Najważniejszym jest, aby sypialnia wpływała na nas odprężająco i wyciszająco, najlepiej, więc zastosować te barwy, które nas relaksują, a patrzenie na nie sprawia nam przyjemność.

Jeżeli pojawi się problem z wyborem kolorów i trudność w sprecyzowaniu reakcji na dane barwy, dobrze jest posłużyć się kołem kolorystycznym czy próbkami tekstylnymi. Warto poświęcić chwilę na to, by dobrze wpatrzyć się w wybrane barwy i mieć pewność, że właśnie w ich towarzystwie będziemy chcieli przebywać przez dłuższy czas.

Można również przywołać w pamięci momenty, w których czuliśmy spokój, i zastanowić się, jakie kolory wtedy nas otaczały. Jeśli nadal nie będziemy mieć pewności, dobrze jest zastosować prosty trick z przejrzeniem ubrań w szafie ? one stanowią idealne świadectwo naszych preferencji kolorystycznych.