Luźne stopnie schodów trzeba jak najszybciej naprawić.

Nawet najpiękniejsze i najsolidniej wykonane schody po latach intensywnego użytkowania mogą zacząć sprawiać problemy. Pół biedy, jeśli chodzi o przetarcia lakieru i koloru oraz rysy ? to bardziej kłopot estetyczny. Gorzej, gdy schody zaczynają zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Dzieje się tak w momencie poluzowania stopni. Luźne stopnie schodów można jednak na całe szczęście dość szybko i skutecznie naprawić, nie wydając przy tym majątku. Mamy dla Was proste rozwiązanie.

Luźne stopnie schodów ? trzeba szybko działać

Schody betonowe pokryte drewnem są bardzo trwałe i zwykle nie sprawiają wielu kłopotów właścicielom. Najpowszechniejszą ?awarią? jest w tym przypadku poluzowanie stopni. Przyczyny są bardzo różne: od słabego mocowania, przez normalne wyeksploatowanie, po uszkodzenia mechaniczne.

Luźny stopień, choćby pojedynczy, należy jak najszybciej naprawić. Jeśli to zbagatelizujemy narażamy się nie tylko na utrudnione korzystanie ze schodów, ale przede wszystkim na znaczne obniżenie poziomu bezpieczeństwa domowników.

Ważne!

Poluzowany stopień ?sam? się nie naprawi. Jest pewne, że uszkodzenie będzie postępować, co w konsekwencji może przynieść nawet całkowite odspojenie się stopnia od podłoża. Użytkowanie schodów doprowadzi też do powolnego uszkodzenia drewna, które pracuje w nieodpowiedni sposób.

Stopnie mocowane na kołki

Naprawa poluzowanego stopnia nie jest szczególnie skomplikowana. Przede wszystkim musimy ustalić, w jaki sposób drewno zostało zamocowane do podłoża. Istnieją bowiem dwie popularne techniki: na piankę montażową (lub specjalny klej) oraz na kołki. Jeśli w przypadku naszych schodów wykonawca zastosował to drugie rozwiązanie, mamy przed sobą prostą drogę do sukcesu.

Wówczas wystarczy bowiem wybić stopień z kołków (podważając go), nawiercić nowe otwory montażowe (stare się na pewno wyrobiły), ponownie zamocować kołki i umieścić gotowy stopień na betonie. Sprawdzamy oczywiście, czy udało nam się zachować poziom oraz czy nie zwiększyła się wysokość stopnia. Jeśli wszystko jest w porządku, zadanie wykonane.

Ważne!

Przy okazji naprawy stopnia warto zainwestować w nowe kołki. To niewielka inwestycja, a przynajmniej będziemy mieć pewność, że mocowanie jest solidne i zapomnimy o sprawie na długie lata.

Stopnie mocowane na piankę

Nieco więcej pracy czekać będzie właścicieli schodów, których stopnie zostały zamocowane do podłoża przy użyciu pianki. Poluzowanie drewna ma wówczas związek z pojawieniem się pustej przestrzeni oraz nierówności. W takim przypadku musimy najpierw bardzo delikatnie oderwać stopień od betonu. Warto pomóc sobie cienki dłutkiem i ostrożnie podbijać stopień aż do momentu, gdy cały odspoi się od podłoża.

Wtedy usuwamy starą warstwę pianki lub kleju, oczyszczamy również spód stopnia i nakładamy chemię na nowo. Aplikacja musi być bardzo dokładna, bo pianka się rozszerza i może się okazać, że stopień zbytnio odstaje od betonu. Jeśli nie czujecie się na siłach, poproście o pomoc fachowca. Tak naprawiony stopień oczywiście nie może być od razu użytkowany.

Niestety, doświadczenie pokazuje, że w sytuacji, gdy poluzował się jeden stopień, wkrótce to samo może się stać z pozostałymi. Dlatego w przypadku wiekowych schodów można pomyśleć o ich kompleksowej renowacji. Wówczas polecamy Wam zamocowanie wszystkich stopni na specjalne kołki. Takie połączenie jest przede wszystkim pewniejsze. Łatwiej również przeprowadza się wszelkie regulacje i naprawy w przyszłości. Zostawiamy Wam to pod rozwagę.