luksfery

Luksfery są bardzo modnym i trendy elementem w nowocześnie zaaranżowanych  wnętrzach. Małe szklane pustaki

tworzące okno między przedpokojem a salonem lub łazienką, a tym samym wprowadzając więcej światła słonecznego do naszych pomieszczeń. Skomponowane z oświetleniem mogą przenosić ciekawe refleksy świetlne. Jednocześnie nadają swego rodzaju lekkości całej aranżacji, szczególnie w małych mieszkaniach. Mogą stanowić one również elementem podpórkowy pod blat lub stół kuchenny.

Zastosowanie szklanych grubych kafli staje się coraz bardziej popularne, a sami projektanci prześcigają się w ciekawych i wymyślnych konstrukcjach wykonanych z luksferów. Zatem jak wykonać taką aranżację w naszym domu ? Montaż pustaków szklanych można przeprowadzić na kilka sposobów.

Na zaprawę – jest to tradycyjna metoda montażu pustaków z użyciem zaprawy cementowej z dodatkiem plastyfikatora oraz krzyżyków dystansowych. Ze względu na konieczność stabilnego osadzenia końców zbrojenia w murze, po wymurowaniu pustaków trzeba będzie utworzyć dookoła betonową ramkę. Z tego względu otwór w ścianie powinien być o ok. 6 cm szerszy niż szerokość oszklenia. Ścianka szklana wymaga ułożenia zbrojenia w spoinach poziomych i pionowych z drutu o przekroju 5-6 mm.

Można też użyć gotowego zbrojenia w formie kratki dostosowanego do montażu pustaków. Zbrojenia pionowe układa się naprzemiennie od wewnętrznej i zewnętrznej strony, a w utrzymaniu równych spoin pomagają wstawiane w narożnikach krzyżaki. Po wymurowaniu ścianki na pełną wysokość usuwa się krzyżaki, a spoiny wypełnia barwną zaprawą do fug.

Profile PVC – użycie profili z PVC eliminuje konieczność fugowania spoin między pustakami, a obramowanie tworzone jest przez profile krawędziowe. Na kolejnych warstwach pustaków najpierw układa się profil poziomy oraz zbrojenie, a następnie krótkie profile pionowe.

Spoiwem jest zaprawa cementowa nałożona równo z wierzchem profilu. Profile krawędziowe mocuje się do boków otworu podkładkami dystansowymi, a powstałą szczelinę wypełnia się pianką montażową.

Na klipsy- ta technologia pozwala na ułożenie ścianki bez użycia zaprawy. Połączenie między pustakami zapewniają specjalne, plastikowe klipsy oraz obramowanie połączone z elementami zbrojenia. Po ułożeniu pustaków ?na sucho” spoiny wypełnia się masą silikonową, która pełni rolę spoiwa i uszczelnienia. Obramowanie z ocieplanych profili aluminiowych jest jednak drogie i wymaga wykonania otworów odwadniających.