Kostka brukowa na naszej posesji

Kolorowa i o różnych kształtach wykończenia. Pięknie prezentuje się na naszym podjeździe czy ścieżkach w naszym ogrodzie. To niewymierne zalety kostki brukowe. Dlatego jest tak bardzo popularnym materiałem do wykonywania ścieżek, tarasów itp. w koło naszego domu. Ponadto  zwiększa komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańców, wygląda przy tym bardzo estetycznie. Jednak, żeby korzystać z jej zalet musimy ją dobrze położyć. Na co zatem zwrócić uwagę ?

Źle przygotowane podłoże
To jeden z podstawowych i niestety kardynalnych błędów.

Jeżeli podbudowa nie została przystosowana do obciążeń nawierzchni albo brakuje jej utwardzenia, które uwzględniałoby specyfikę rzeźby terenu (np. wysoki poziom wód gruntowych), wówczas będzie się zapadać. Zbyt małe albo zbyt duże spadki, lub też ich niewłaściwy kierunek spowodują problemy z odprowadzaniem wody. Prawidłowo nachylenie terenu już po wykonanym zagęszczeniu (zawibrowaniu) powinno wynosić około 3%. Samo zagęszczenie nie może być zbyt słabe, gdyż prowadzi to do powstawania kolein i nierówności.

Mieszanie materiału
Mieszanki produkcyjne kostki powstają ze zmieszanych, naturalnych surowców, stąd mogą się dość wyraźnie różnić odcieniami. Aby tego uniknąć należy pobierać materiał z 4 czy nawet 5 pakietów na przemian, rzędami pionowymi od góry do dołu pakietu. Pamiętajmy także, że grubość używanej kostki musi odpowiadać charakterowi i funkcji terenu, na którym ją układamy.  Nieodpowiedni, zbyt słaby materiał z czasem będzie pękał, może również skończyć się na zapadnięciu nawierzchni.

Skomplikowana układanka?
Poszczególne kostki układa się stojąc na ułożonej już nawierzchni. Powinny być kładzione bardzo blisko siebie, ale nie zbyt ciasno. W przeciwnym razie doprowadzi to do kruszenia krawędzi oraz pękania powierzchni kostek. Jeżeli udało się nam uniknąć tego błędu, to teraz wystarczy rozsypać drobny piasek, który wnikając w szczeliny, ostatecznie zespoli kostki między sobą.
Nie tylko układanie kostki brukowej może przysparzać problemów. Budowa i remont domu to również skomplikowana układanka, której poszczególne elementy muszą się ze sobą zgadzać.

Unikanie błędów pozwala na długą, bezproblemową eksploatację. Chroni również przed niepotrzebnymi wydatkami na naprawę usterek. Dlatego warto zdecydować się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy firmy inwestorskiej. Unikanie błędów pozwala na długą, bezproblemową eksploatację. Chroni również przed niepotrzebnymi wydatkami na naprawę usterek. Dlatego warto zdecydować się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy inwestora zastępczego.