Keramzyt słynie z mikroklimatu, który wytwarza. Jest to specyficzny rodzaj materiału budowlanego. Co odróżnia go od innych dostępnych na rynku? Na czym polega jego oryginalność?

Keramzyt to lekkie kruszywo, w postaci kulek, które powstaje w wyniku spienienia i spieczenia gliny. Dodaje się je do betonu. Powstają wówczas pustaki, bloczki i całe elementy prefabrykowane. Z keramzytu można budować dowolny rodzaj ścian. Należy tylko pamiętać, o doborze odpowiedniej wielkości pustaka. Przykładowo do wzniesienia ściany jednowarstwowej potrzebne są pustaki o grubości 36 cm, natomiast do budowy ścian dwu, czy też trójwarstwowych potrzebne są już pustaki o grubości 24 cm.

Najważniejszą cechą pustaków keramzytobetonowych jest ich dobra izolacyjność termiczna i akustyczna a także wysoka paroprzepuszczalność. Są w dużym stopniu odporne na działanie grzybów domowych oraz pleśni.

Bloczki keramzytobetonowe mają specyficzną budowę. Składają się bowiem ze styropianowej wkładki, która przebiega przez ich środek. Jest to rodzaj warstwy ociepleniowej, stąd właśnie możliwość budowania ściany jednowarstwowej. Dzięki wysokiej odporności na mróz i wilgoć, ściany mogą pozostać przez pewien czas nieotynkowane. Wówczas tylko należy wstrzyknąć pomiędzy styropianowe wkładki piankę poliuretanową. Czasem produkowane są bloczki, gdzie jedna ściana jest grubsza. Warstwa ta odpowiada za gromadzenie i utrzymanie ciepła w ścianie. Grubszą część muruje się od wewnętrznej strony domu. Taka ściana jest  mocna i może utrzymać spore obciążenie.

Coraz częściej stosuje się również gotowe płyty keramzytobetonowe, z których buduje się domy prefabrykowane. W tym przypadku nie ma konieczności stosowania tynków wewnętrznych, ponieważ ściany są dokładnie oszlifowane, czyli przygotowane do malowania. Ściany posiadają gotowe otwory na drzwi i okna.

Tradycyjna budowa z keramzytobetonu jest niestety dłuższa od pozostałych tradycyjnych form wznoszenia budynków. W tym wypadku należy bowiem szczególnie dbać o prawidłowe osuszenie ścian, przed rozpoczęciem kolejnego etapu budowy.