Po jakie kołki do styropianu warto sięgnąć?

Większość osób zadaje sobie pytanie: Jak zamocować na elewacji budynku, który jest izolowany styropianem lub innym materiałem termoizolacyjnym, np. czujkę ruchu, tabliczkę z numerem domu lub lekką lampę? Jednym słowem jak zamocować jakikolwiek element w zewnętrznej fasadzie ocieplonego budynku?

W tym wypadku zawsze można zastosować długie kołki rozporowe i zamocować je przez warstwę termoizolacyjną bezpośrednio w murze. Jednak jest to zajęcie na dłuższy czas, wymaga wiercenia, a przy tym niszczy i odkrywa warstwę ocieploną muru. Kołki rozporowe powodują powstawanie mostków termicznych, czyli miejsc gdzie budynek traci swoje właściwości izolacyjne, co doprowadza do tworzenia się tzw. punktów rosy- zjawisk, których staramy się unikać w budownictwie.

Doskonałym rozwiązaniem do wieszania wszelkiego rodzaju elementów mocowanych na fasadzie budynku w materiale izolacyjnym są kołki do mocowania w izolacji typu fischer S-50. Firma Fischer jako pierwsza zaproponowała i opatentowała kołki rozporowe. S-50 marki Point jest rodzimą alternatywą cenową produktu firmy Fischer FID-50.

Charakterystyka kołka S-50 do montażu w termoizolacji

Kołki Point typu fischer S-50 wykonane są z mocnego tworzywa (Polistyren), które wytrzymuje obciążenia niszczące do 0,63 kN. Stosuje się je z typowymi wkrętami do płyt wiórowych o średnicy 4, 5-5 mm. Posiadają one spiralny gwinty o większej ilości zwojów, które nie zwężają się w porównaniu do konkurencyjnych wyrobów tego typu. Zapewnia to idealne zamocowanie oraz wysoką nośność. Łatwy i szybki montaż przy użyciu prostych narzędzi oraz brak odpadów w materiale izolacyjnym to kolejna ich zaleta. Przed montażem nie wymagają nawiercania otworów oraz wcześniejszego usuwania warstwy tynku. Dzięki czemu nie zostaje uszkodzona warstwa izolacyjna budynku.

Wkręca się je za pomocą najczęściej stosowanych bitów, nie trzeba przy tym korzystać ze specjalnych końcówek np. torx, aby przykręcić kołek do elewacji budynku. Ponadto mocowanie na krzyżak daje gwarancję solidnego i pewnego montażu w elewacji, gdzie w przypadku ?torx? nie ma takiej gwarancji. Wkrętak ślizga się na końcówce kołka typu torx, powodując jego przekręcanie się (obrabianie nylonu), a tym samym niszczenie materiału wokół mocowania kołka. Montaż takich kołków ( z końcówkami torx) jest trudniejszy i bardziej uciążliwy oraz nie daje pewności odpowiedniego zamocowania elementu w termoizolacji ściany.

 

Zastosowanie

Dzięki dużej wytrzymałości i pewnego, stabilnego mocowania na krzyżak kołki S-50 Point typu fischer mogą być zastosowane do różnego typu systemów izolacyjnych, płyt styropianowych oraz poliuretanowych. Stosuje się je z powodzeniem do mocowania: tabliczek z numerem, nazwiskiem lub nazwą ulicy, włączników elektrycznych, skrzynek na listy, detektorów ruchu, korytek czy lampek.

Przy doborze kołków do montażu w izolacji nie kieruj się tanimi podróbkami z importu. Wybierz dobry i solidny produkt polskiego producenta, jakim są kołki S-50 Point, gwarantujące doskonałą jakość łączenia, wytrzymałość oraz brak uszkodzeń w materiale izolacyjnym budynku.