Kołki do schodów - jedna z metod wykańczania betonowego podłoża.

Kwestia wykończenia schodów wewnętrznych w naszym domu jest bardzo indywidualna, ale trzeba obiektywnie przyznać, że najbardziej efektownie prezentują się one wtedy, gdy pokryjemy je drewnem. Montaż stopnic można z powodzeniem wykonać samodzielnie, nawet na podłożu betonowym. Potrzebne nam do tego będą specjalne kołki do schodów.

Kołki do schodów czy pianka?

Istnieją dwie podstawowe techniki montowania stopnic schodów: na piankę lub kołki do schodów. Ten drugi sposób polecamy domowym majsterkowiczom, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze na wykonawstwie i mają smykałkę do precyzyjnej pracy.

Ważne! W przypadku montowania stopni na kołki do schodów niezbędne są bardzo dokładne pomiary. Bez tego może dojść do sytuacji, w której przewiercimy stopnicę lub źle wyznaczymy miejsca otworów.

Montaż na piankę jest również dość pewny, ale przede wszystkim bardziej czasochłonny ? ze schodów nie będzie można przez pewien czas korzystać. W dodatku trudno o poprawki, a prawdziwe problemy zaczynają się wtedy, gdy mamy do czynienia z nierównym podłożem. Warto o tym pamiętać.

Przed przystąpieniem do pracy będziecie potrzebować kilku rzeczy. Oczywiście niezbędne są dobrej jakości kołki ? zwracajcie uwagę nie tylko na ich wymiary, ale także solidność wykonania. Na rynku jest kilku producentów, którzy gwarantują odpowiednią jakość swoich kołków ? warto im zaufać, aby cieszyć się idealnym mocowaniem przez lata.

Ważne! Do precyzyjnego oznaczenia miejsc, w których trzeba wykonać otwory, przyda się Wam znacznik stolarski.

Wybierają konkretne kołki zwróćcie również uwagę, czy nadają się one do mocowania w betonie i drewnie. Dobre kołki do schodów eliminują także konieczność stosowania dodatkowych wkrętów poziomujących.

Kolejnym potrzebnym akcesorium jest wiertło. Lepiej zrezygnujcie z takiego z długim szpicem centrującym, ponieważ łatwo jest wtedy przewiercić lub nadmiernie osłabić stopnicę, co praktycznie eliminuje ją z dalszego użytku i podnosi koszty całej operacji.

Jak montować stopnice na kołki?

Montaż rozpoczynamy od nawiercenia w betonie otworów dokładnie w tych miejscach, w których będziemy mocować stopnice. Zmierzcie wszystko dwa, albo nawet trzy razy, bo poprawki mogą być bardzo kosztowne. Jeśli macie już znacznik stolarski, użyjcie go i włóżcie w wywiercone otwory. Następnie przyłóżcie gotowy stopień w taki sposób, aby znacznik mógł odbić znak i w ten sposób pokazać nam precyzyjnie, gdzie należy wykonać otwór w drewnie.

Gdy widzimy zaznaczony punkt, przystępujemy do wiercenia. Róbcie to uważnie i na wolnych obrotach. Następnie w przygotowanych otworach w betonowym podłożu umieszczamy kołki i dokręcamy je. W przypadku dużych nierówności może być konieczne zastosowanie podkładek dystansowych.

Nakładamy stopień na kołki i gotowe! Dla pewności możecie jeszcze otwór w drewnie wypełnić niewielką ilością pianki, co zwiększy siłę połączenia. Zwykle nie jest to jednak konieczne, ponieważ wszystko działa na zasadzie wcisku bez luzu.

Ważne! Nigdy nie wolno dobijać stopnic młotkiem, ponieważ drewno ulegnie zniszczeniu. Używajcie do tego własnej pięści, ewentualnie sięgnijcie po młotek gumowy lub drewniane podkładki.

Taki sposób montażu jest bardzo pewny, a w dodatku przekłada się na większy komfort użytkowania schodów, które dzięki plastikowym kołkom nie skrzypią i nie odspajają się od podłoża. Liczy się pełna stabilność, która w przypadku korzystania ze schodów (szczególnie w domach, gdzie są dzieci lub osoby starsze) ma kluczowe znaczenie.

Z montażem stopnic na kołki do schodów poradzi sobie praktycznie każdy majsterkowicz. Zainwestujcie w dobry materiał, koniecznie korzystajcie ze znacznika stolarskiego i bądźcie bardzo ostrożni podczas wiercenia. To naprawdę nic trudnego. Powodzenia!