Klejenie drewna wymaga zastosowania specjalnego kleju

Skleić można wszystko ? metal, plastik, skórę, materiały bawełniane, styropian, elementy betonowe, ceramikę. Ale drewno? Wielu z nas wydaje się, że jest to materiał, którego nie da się estetycznie połączyć czy naprawić bez dostępu do specjalistycznych maszyn i narzędzi. Na szczęście rynek chemii budowlanej i użytkowej jest już tak obszerny, że metody klejenia drewna dostępne są już praktycznie dla każdego majsterkowicza. Podpowiemy Wam, jak kleić drewno i jakiego kleju używać, aby efekt był nie tylko przyjazny dla oka, ale także bardzo trwały. Zapraszamy.

Nie każdy klej się nadaje

Szukając informacji o metodach klejenia drewna na pewno trafiliście na złotą radę: użyj Vicolu. Fakt, jest to znany i przez lata sprawdzony klej nadający się do łączenia elementów drewnianych, ale niestety tylko ?nadający się?. Do bardziej profesjonalnych i wymagających zastosowań konieczne będzie wybranie kleju dedykowanego do tego typu materiału. Musi on być bardzo mocny, elastyczny, odporny na wilgoć i zmiany temperatur. Drewno rzadko bowiem zachowuje swoją strukturę przez cały czas użytkowania. Rozsycha się, wilgotnieje, pęcznieje, aby później lawinowo stracić gęstość. Do tego w przypadku drewna nikt nie zagwarantuje nam jego idealnie gładkiej i równej powierzchni bez żadnych spękań i ubytków. Taka już jego natura i za to wielu z nas drewno uwielbia.

Ważne! Wybierając klej do drewna miejcie na uwadze, że musi on nie tylko zapewnić połączenie gładkich powierzchni, ale także wnikać w zagłębienia. Jeśli tam nie dotrze, nie mamy co liczyć na trwałość takiego klejenia.

Drewno, które będziemy zmuszeni skleić, najpewniej ma za zadanie przenosić całkiem spore obciążenia. Mogą to być meble ogrodowe, płoty, elementy konstrukcji budynków. Nie ma tu więc miejsca na eksperymenty, ale w grę wchodzi także estetyczne wykończenie połączenia. To kolejny argument za wyborem kleju bardzo wysokiej jakości.

Czym wykonać klejenie drewna?

Na pewno powinniście zainteresować się klejami na bazie cyjanoakrylu etylu. Ich największą zaletą jest wysoka elastyczność oraz fakt, że świetnie łączą szorstkie i krzywe powierzchnie. Jeśli szukacie produktu gwarantującego spokój na lata, wybierzcie klej konstrukcyjny. Na opakowaniu znajdziecie informację o udźwigu. Doskonałej jakości produkty ? takie jak na przykład KlejoFlex ? posiadają normę D3, co oznacza udźwig na poziomie do 250 kilogramów. Naprawione przy użyciu tego kleju drewno spokojnie więc zniesie większość standardowych obciążeń.

Klej do drewna musi być w pełni wodoodporny. Niektóre produkty nadają się także do łączenia materiałów drewnopodobnych, takich jak płyty wiórowe, pilśniowe czy fornir. Spokojnie poradzą sobie także z klejeniem papieru i kartonu.

Ważne! Dla zachowania wysokiej estetyki połączenia zwracajcie uwagę, czy wybrany przez Was klej tworzy bezbarwną spoinę, niewidoczną po wyschnięciu. 

Jak kleić drewno? Instrukcja dla majsterkowicza!

Jak w przypadku klejenia każdego innego materiału na początku dokładnie oczyszczamy powierzchnię. W przypadku drewna trzeba usunąć wszelkie trociny, drzazgi i pyły. Zwracamy przy tym uwagę, aby przynajmniej jedna powierzchnia, którą zamierzamy połączyć przy użyciu kleju, miała chropowatą strukturę. Zwiększa to przyczepność.

Po naniesieniu kleju natychmiast łączymy obie powierzchnie. Wysokiej jakości produkty mają krótki czas odlepu, który powinien wynosić maksymalnie 5 minut ? dzięki temu mamy zapewnione szybkie wiązanie. Wspomniany już KlejoFlex pełną wytrzymałość osiąga po upływie 24 godzin, co jest normą w przypadku tej klasy klejów.

Oczywiście sklejoną powierzchnię należy na czas wiązania unieruchomić i z niej nie korzystać. Jeśli ze spoiny wypłynie nadmiar kleju, usuwamy go delikatnie szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną lub czekamy do utwardzenia i wtedy czyścimy to miejsce mechanicznie.

Ważne! Kleje do drewna należy stosować w temperaturach powyżej 5 stopni Celsjusza. Dobrej jakości produkt może być spokojnie nakładany także na wilgotne powierzchnie.

Po wyschnięciu i utwardzenie sklejonej powierzchni możemy już spokojnie użytkować element drewniany. A wkręty przydadzą się do czegoś innego. Powodzenia!