Jaki silikon wybrać?

Silikon jaki jest, każdy widzi? Nie do końca. Doskonały materiał uszczelniający może także służyć do fugowania czy spoinowania, ale w tym celu musimy wybrać konkretny rodzaj silikonu. Na rynku dostępne są bardzo różne preparaty o konkretnych umiejętnościach. Jaki silikon wybrać do naszych potrzeb?

Jaki silikon jest najpopularniejszy?

Stając przed półką z silikonami możemy dostać zawrotów głowy. Wybór jest ogromny, nie tylko ze względu na producentów, ale przede wszystkim zastosowanie preparatu. Owszem, istnieją silikony uniwersalne, ale nie można od nich wymagać równie dobrych właściwości, jak od preparatów specjalistycznych. Kolejna kwestia to kolor, stopień wodoodporności i trwałość. Na to wszystko musimy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu.

Silikony dzielimy na dwie grupy: kwaśne (octowe) i neutralne. Właśnie od tego zależą właściwości konkretnego preparatu, a także sposób jego utwardzania i w konsekwencji przeznaczenie. Silikon kwaśny ma charakterystyczny zapach, przypominający ocet, który wydziela się w trakcie aplikacji. Jest doskonały do uszczelniania powierzchni narażonych na zawilgocenie i wysokie temperatury i szybkowiążący.

Niestety, takiego silikonu nie możemy stosować na materiałach mających odczyn zasadowy, czyli np. składających się z wapna. Nie użyjemy go zatem na tynkach mineralnych. Preparat charakteryzuje się też słabą przyczepnością do tworzyw sztucznych, powoduje korozję i przebarwienia na kamieniu naturalnym.

Ważne! Silikonu kwaśnego nie wolno używać w kontakcie z wieloma metalami, które nie są zabezpieczone przed korozją, np. mosiądzem. Nie ma zatem zastosowania w hydraulice.

Ta lista minusów i ograniczeń nie zmienia jednak faktu, że silikony kwaśne są zdecydowanie najpopularniejsze na rynku materiałów wykończeniowych. Wśród nich znajdziemy:

 • Silikon sanitarny ? stosowany głównie w łazienkach i kuchniach, czyli wszędzie tam, gdzie będzie mieć kontakt z wodą. Służy do dokładnego uszczelniania powierzchni. Jeśli chcemy zastosować go w kontakcie z materiałami wykonanymi z akrylu i PCW, musimy wybrać silikon kwaśny specjalnego typu.

 • Silikon wysokotemperaturowy ? wytrzymuje temperaturę do około 285 stopni Celsjusza (są też bardziej ekstremalne produkty), dlatego świetnie nadaje się m.in. do uszczelniania kominków czy elementów silnikowych. Dobrze przywiera do metalu, szkła i ceramiki, dlatego może być stosowany w instalacjach.

 • Silikon szklarski ? idealnie przyczepny do powierzchni bardzo gładkich, dlatego najczęściej stosuje się go do uszczelniania okien. Świetnie przywiera też do powierzchni porowatych, np. drewna, cegły. Nie nadaje się jednak do uszczelniania powierzchni z PCW i akrylu.

 • Silikon uniwersalny ? jak sama nazwa wskazuje ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, ale należy pamiętać, że nie można go stosować do PCW, akrylu i metali niezabezpieczonych przed korozją.

Silikony neutralne do specjalnych zastosowań

Silikony neutralne są łatwo dostępne na rynku, ale mniej rozpowszechnione, głównie z uwagi na to, że mają nieco wyższą cenę. Są bezzapachowe i obojętne chemicznie dla praktycznie wszystkich materiałów, mogą więc być wykorzystywane do uszczelniania metali, plastiku czy kamienia. Niestety, znacznie dłużej wiążą, co odstrasza od nich wielu wykonawców. Jakie silikony neutralne znajdziemy w ofercie sklepów?

 • Silikon sanitarny neutralny ? nadaje się świetnie do wykonywania spoin i fugowania wszelkich materiałów budowlanych. Mimo, że w nazwie ma słowo ?sanitarny?, to nie należy go stosować w sytuacji, gdy spoina będzie stale narażona na działanie wilgoci. Bardzo elastyczny i łatwy w aplikacji.

 • Silikon kamieniarski ? silikon odporny na działanie warunków atmosferycznych, dlatego z powodzeniem można go stosować na zewnątrz budynków. Ma uniwersalne zastosowanie, bo świetnie przywiera do praktycznie każdej powierzchni, także szkła.

 • Silikon budowlany ? kolejny uniwersalny typ, który nadaje się do spoinowania i uszczelniania wszelkich powierzchni. Bardzo dobre sprawdza się przy tworzeniu spoin o ruchomości do 7%. Nadaje się do malowania.

 • Silikon do luster ? ma właściwości klejące, dlatego można przy jego pomocy przykleić lustro do ściany i je wyspoinować.

 • Silikon dekarski ? bardzo odporny na warunki atmosferyczne i w pełni wodoodporny (można go używać nawet pod wodą), do tego nie powoduje korozji. Świetnie przylega do materiałów bitumicznych, ale też ceramiki, betonu, kamienia, drewna, szkła i metali. Wykorzystywany głównie do uszczelniania obróbek dachowych.

 • Silikon o podwyższonym stopniu higieny ? najczęściej stosowany w szpitalach, laboratoriach, przemyśle farmaceutycznym, gastronomii etc.

 • Silikon do konstrukcji szklanych ? jest odporny na promieniowanie UV i nieszkodliwy dla organizmów żywych, dlatego najczęściej wykorzystuje się go do uszczelniania akwariów i terrariów.

Jak widzicie, na rynku dostępnych jest mnóstwo profesjonalnych silikonów do bardzo różnych zastosowań. Wybierając ten konkretny zwracajcie uwagę na jego właściwości, co zagwarantuje Wam pewne uszczelnienie na lata.