Jaki podkład pod panele podłogowe będzie najlepszy?

W każdym sklepie z materiałami budowlanymi mamy przeogromny wybór paneli podłogowych. Różne faktury, kolory, połyski, sposoby łączenia i grubości. Niewielu z nas na etapie wyboru paneli zwraca uwagę, że jednocześnie należy zastosować specjalny podkład, który oddzieli naszą nową podłogę od posadzki. Tu również wybór jest bardzo duży, a od podjęcia prawidłowej decyzji zależy komfort użytkowania paneli i ich trwałość.

Dlaczego stosuje się podkład pod panele podłogowe?

Podkład pod panele podłogowe ma do spełnienia dwa zadania:

  • wyrównanie ewentualnych nierówności posadzki, co zapewnia odpowiedni poziom naprężenia paneli i ich przylegania do posadzki;
  • zapewnienie odpowiedniej izolacji akustycznej.

Obie funkcje są niezwykle ważne, dlatego powinniśmy zawsze stawiać na podkład bardzo dobrej jakości, renomowanego producenta, a jego doborowi należy poświęcić niemal tyle samo czasu, co panelom. Na pewno nieodzowna będzie pomoc fachowca, ale wstępnej selekcji odpowiednich dla nas podkładów możemy dokonać we własnym zakresie.

Ważne! Stosowanie podkładu pod panele podłogowe jest warunkiem zachowania na nie gwarancji. Ten zapis stosuje każdy producent paneli.

Wiele osób błędnie sądzi, że podkład jest zbędny i wystarczy ułożenie samej folii paroizolacyjnej, która ma chronić panele przed wilgocią z posadzki. W praktyce takie postępowanie wiąże się z dużo szybszym zużywaniem się paneli, a przede wszystkim niskim komfortem ich użytkowania ? przede wszystkim hałasem, a nierzadko skrzypieniem i wypaczaniem się podłogi.

Jaki podkład pod panele podłogowe? Do wyboru, do koloru

Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje podkładów pod panele: naturalne i sztuczne. Ten pierwszy idealnie nadaje się do stosowania zarówno pod podłogi wykonane z materiału sztucznego (jak właśnie panele), jak i naturalnego (parkiet). Sztuczny jest z kolei wyraźnie tańszy.

Oczywiście w ramach tych dwóch głównych rodzajów podkładów wyróżniamy jeszcze poszczególne materiały oferowane w sklepach. Zacznijmy od podkładów pochodzenia naturalnego:

  • Korek ? jeden z najpopularniejszych rodzajów podkładów stosowanych w naszych domach. Korek ma przede wszystkim znakomitą umiejętność tłumienia dźwięków, dzięki czemu stąpanie po panelach nie wiąże się z charakterystycznym, głuchym stukotem. Grubość podkładu nie powinna przekraczać 2 mm, stosuje się go wyłącznie na równej posadzce. Niestety, jest to podkład dość drogi.
  • Eko płyty ? mniej popularne i stosowane głównie w przypadku konieczności wyrównania lekko krzywej posadzki. Płyty zwykle mają grubość od 4 do 7 mm. Tego podkładu absolutnie nie wolno stosować w pomieszczeniach wilgotnych, ponieważ płyta znacznie absorbuje wodę.
  • Papier falisty, tektura ? obecnie rzadko spotykany materiał podkładowy, który jeszcze kilka lat temu był niezwykle popularny, głównie z uwagi na bardzo niską cenę. Papier nie nadaje się do wyrównywania posadzki, nie ma również praktycznie żadnych właściwości wygłuszających hałas.

Zdecydowanie częściej stosowane są jednak podkłady sztuczne, które zapewniają najlepszy stosunek ceny do jakości. Są także łatwe w ułożeniu i powszechnie dostępne w praktycznie każdym sklepie budowlanym. Należy jednak pamiętać, że podkładów sztucznych nie wolno stosować na nawierzchniach naturalnych, np. konstrukcjach drewnianych, gdyż całkowicie hamują one przenikanie wilgoci.

  • Pianka ? zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj podkładu pod panele stosowany w Polsce. Pianka jest tania, łatwa w ułożeniu, ale na tym jej zalety się kończą. Niestety, nie nadaje się do tłumienia hałasu i wyrównywania posadzki. Jej wytrzymałość także pozostawia wiele do życzenia. Cena jednak czyni w tym przypadku cuda. Pianka często jest dokładana ?gratis? do zakupionych paneli.
  • Płyty polietylenowe ? coraz popularniejszy materiał, który przede wszystkim zapewnia całkiem niezłe właściwości tłumiące hałasy. Może być także stosowany na dość nierównej posadzce. Podkłady mają różne grubości, są dość tanie, dlatego powoli zaczynają wypierać z rynku zwykłą piankę.
  • Płyty polistyrenowe ? charakterystycznym elementem tego podkładu są specjalne otwory, które umożliwiają swobodny przepływ ciepła. Dlatego właśnie te płyty są powszechnie stosowane w domach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe. Bardzo dobry materiał izolacyjny i tłumiący hałasy, jednak dość drogi.

Ważne! Bez względu na to, jaki rodzaj podkładu wybierzecie, nie zapomnijcie o bezwzględnej konieczności ułożenia folii paroizolacyjnej na styku posadzki z podkładem.

Jaki podkład pod panele wybraliście w swoim domu? Przykładaliście do tego większą wagę, czy po prostu kupiliście to, co najtańsze i najłatwiej dostępne? Jak podkład sprawuje się po latach? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!