Dzięki możliwości dopasowania koloru, możemy nadać budynkowi jedyny i niepowtarzalny klimat. Elewacja, oprócz względów estetycznych zapewnia także zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem takich czynników jak, deszcz, śnieg, mróz, czy wiatr

Najstarszym sposobem wykończenia ścian zewnętrznych jest elewacja drewniana. Do tego typu wykończenia stosuje się drewno modrzewiowe lub dębowe. Równie dobre jest drewno sosnowe i świerkowe, ponieważ zawierają sporą ilość żywicy, która to wpływa na podnoszenie odporności materiału. Duże znaczenie ma również sama cena, bowiem drewno drzew iglastych jest dużo tańsze.

Elewacje kamienne są symbolem elegancji. Dobrze jest okładać nimi elementy najbardziej narażone na uszkodzenia, typu fronty, parapety. Posiadają ciekawą kolorystykę i nie wymagają zbyt częstych konserwacji. Bardzo trwała jest elewacja klinkierowa, choć też niestety droga w wykonaniu. Jej zaletą jest również fakt, że bardzo dobrze chroni przed działaniem czynników atmosferycznych.

Bardzo dobre właściwości izolacyjne ma elewacja z piaskowca. Dodatkowo jest materiałem łatwym w obróbce. Elewacja aluminiowa chroni przed wilgocią oraz zapobiega utracie energii cieplnej. Jej największą zaletą jest fakt, że zagłusza hałas dochodzący z zewnątrz budynku. Płytki elewacyjne to pokrycie bardzo łatwe w układaniu i co ważne, trwałe. Niestety również jest to drogi materiał.

Jednakże najbardziej popularnym materiałem na elewacje są tynki. Są one bowiem łatwe w czyszczeniu oraz wodoodporne. Wyróżniamy dwa rodzaje tynków: grubowarstwowe oraz cienkowarstwowe. Istnieje jeszcze jeden podział tynków, na cokołowe, czyli specjalne, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz tynki termoizolacyjne, które mają wpływ na termoizolacyjność ścian. Składają się one z wypełniaczy organicznych lub też drobnego kruszywa. Rodzaj elewacji na jaki się zdecydujemy w dużym stopniu zależy od tego gdzie mieszkamy oraz od tego, na jaki wydatek możemy sobie pozwolić.