Pytanie wydaje się dość trywialne. Ale usytuowanie domu na działce, na etapie projektu będzie miało dla nas duże znaczenie w przyszłości. Przeważnie przy ustawianiu domu na działce mało kto bierze pod uwagę np. strony świata, a tym samym, usytuowaniu słońca względem okien domu. A dom powinien być tak zaplanowany, żeby słońce i cień były sprzymierzeńcami przez cały rok i o każdej porze dnia. Tylko jak to osiągnąć? Nie każdemu trafia się idealna działka, ale na każdej można postawić idealny dom.

Nie wszyscy lubią być budzeni rano promieniami wschodzącego słońca. Są tacy, którzy chcą lub muszą pospać dłużej i pierwszy kontakt ze słońcem wolą mieć koło południa. Dla nich poranne słońce drażniące oczy to prawdziwe przekleństwo. Ale i odwrotnie: wcale nietrudno spotkać ludzi, którzy słoneczne pobudki bardzo sobie chwalą.

Rytm dnia i codzienne zwyczaje rodziny to bardzo indywidualna sprawa. I trudno znaleźć jednolite reguły, którym można by je podporządkować. Dlatego również ustawienie domu względem stron świata nie do końca daje się takim regułom określić. Uniwersalny zdawałoby się schemat – dom z ulicą od północy i ogrodem od południa – nie wszystkim musi pasować.

Ustawienie domu względem stron świata ma bezpośredni wpływ na mikroklimat wnętrza domu i nasze samopoczucie. Ograniczenie jak i nadmiar światła słonecznego mogą działać przygnębiająco lub irytować. Niekorzystne rozplanowanie okien może prowadzić do schłodzenia czy przegrzania pomieszczeń. Źle ustawiony dom będzie narażony na schładzanie częstymi wiatrami, a jego ściany mogą być stale wilgotne od nawiewanego deszczu. Z tymi i podobnymi konsekwencjami trzeba się liczyć, wybierając działkę lub projekt gotowy. Co prawda pewne utrudnienia można  zniwelować poprzez rozmaite śmiałe i ciekawe rozwiązania, które rekompensują skutki złego ustawienia domu. Myślę tu m.in. o różnego rodzaju świetlikach, atriach czy tunelach świetlnych wpuszczających światło z góry do wnętrza domu. Poza tym zawsze można założyć rolety w oknach, które nam skutecznie będą regulować intensywność światła i ciepła słonecznego wpływającego do naszego domu.

Drugą kwestią i to chyba w tym wypadku najważniejszą jest energetyka cieplna naszego domu. Tutaj fachowcy radzą takie ustawienie, aby dom przynosił jak najmniejsze straty ciepła, a przy okazji się nagrzewał. W tym wypadku strony południowo- wschodnia czy południowo-zachodnia, gdzie słońce grzeje przez większość dnia stają się najbardziej optymalne. Wtedy dogrzewamy nasz dom zimą i oszczędzamy na energii cieplnej. Ponadto dobrze jest badać również kierunki wiatru na naszej działce i ustawić go tak w miarę możliwości, aby wiatr w jak najmniejszym stopniu miał wpływ na energetykę cieplną w naszym domu. Nie zawsze da się spełnić te dwa czynniki naraz. Najbardziej chłodna i wietrzna jest północna strona, ale nie jest to regułą. Jednakże należy zwrócić uwagę na to, aby ta część domu generująca potencjalne szczeliny czy mostki termiczne (okna i drzwi) nie znajdowała się od strony zawietrznej ( czyli od strony gdzie najczęściej wieją wiatry).