Z drzwi w naszym domu korzystamy wiele razy dziennie. Często nie zastanawiając się nad tą czynnością, no chyba że ich otwieranie lub zamykania sprawia nam pewne trudności. Dlatego ważną sprawą jest, aby były one dla nas wygodne w użytkowaniu na co dzień. A przede wszystkim żeby otwierały się również bezpiecznie.

 Gdy za każdym razem musimy zwracać szczególną uwagę na to, aby właściwie złapać klamkę lub nie popchnąć skrzydła zbyt mocno, albo kogoś lub coś nie uderzyć, to jest argument za tym, iż nasze wewnętrzne drzwi zostały źle zaprojektowane lub zamontowane. Zgodnie z normami budowlanymi i instalacyjnymi wewnętrzne drzwi nie mogą znajdować się zbyt blisko krawędzi ściany, w której są zamontowane. Odległość krawędzi ościeżnicy od narożnika powinna wynosić przynajmniej 12 cm. Zawiasy znajdujące się przy styku dwóch pod kątem prostym, powodują iż drzwi nie będą otwierały się do końca. Co powoduje ograniczenie szerokości przejścia. W tym wypadku pojawią się kłopoty z wnoszeniem do pomieszczenia dużych przedmiotów. Skrzydło drzwiowe pchnięte z siła nominalną na ścianę może się od niej odbić i uderzyć wchodzącego. W takiej sytuacji zamontowanie drzwi z drugiej strony nie poprawi sytuacji ponieważ klamka od drzwi znajdzie się z drugiej strony i będziemy musieli uważać na ścianę przy ich otwieraniu. Dlatego tak naprawdę wygodne, a zarazem estetyczne otwieranie drzwi zapewni odległość od naroża ściany około 30 cm. Wtedy mamy pełen komfort otwierania naszych wewnętrznych drzwi i nie będą nam one ograniczać widoku i przeszkadzać w przejściu. Ponadto oprawa drzwi w listwy wymaga nieco miejsca wokół otworu. Blisko styku dwóch ścian spowoduje że będzie trzeba pogodzić się z nieestetycznym wyglądem oprawy wokół drzwi. W zależności gdzie montujemy nasze drzwi wewnętrzne, wymagane są inne zasady postępowania przy ich montażu.

Drzwi do małego pokoju

W małym pomieszczeniu miejsce drzwi może szczególnie wpłynąć na aranżacje tego wnętrza. W takiej małej sypialni każdy metr ściany jest ważny dla ustawienia szafy  czy regału. Dlatego skrzydło otwartych drzwi o standardowych wymiarach 90 cm szerokości nie powinno zajmować tego cennego miejsca. A mamy do czynienia z takim przypadkiem jak one znajdują się w narożniku i otwierając się na ścianę. Natomiast przesunięcie ich w bok o jakieś 20 cm może nie powiększy pokoju, ale bardziej ułatwi jego umeblowanie. W sypialniach czasem taka różnica decyduje o ustawieniu łóżka czy biurka. Najkorzystniejsze jest usytuowanie drzwi w takim miejscu, aby można było za drzwiami wstawić regał, komodę lub szafę. Najlepsze rozwiązanie wydaje się na środku. Przy montażu drzwi warto tez zastanowić się czy otwierać je na ścianę czy od ściany (lewe czy prawe drzwi), bo często to drugie rozwiązanie decyduje że mały pokój jest bardziej ustawny.

Drzwi na poddaszu

Poddasza w naszym domu czy mieszkaniu posiadają zazwyczaj skosy co w pewien sposób utrudnia montaż drzwi właśnie w tych miejscach. W projektach z poddaszem użytkowym, można czasem zobaczyć drzwi, których funkcjonalność w codziennym życiu sprawia sporo trudności. Dobrze wyglądają na planie, a często rozpostarte prostokątne skrzydło uderza w skos dachu. Dla takiego użytkownika domu jest to nader przykra niespodzianka. Gdy oglądamy plany poddasza warto w tym wypadku sprawdzić, czy zaznaczono na nich granicę wysokości 1,90 m. Drzwi wewnętrzne są wyższe i mają zasadniczo wysokość 2 m. Warto obejrzeć przekroje naszego projektu poddasza, czy w danym miejscu da się zamontować standardowe drzwi, a nie będzie trzeba wykonywać specjalnych na zamówienie. Sposobem, aby otwarte drzwi mieściły się pod skosem są węższe skrzydła. Tego typu drzwi mogą mieć np. 70 cm szerokości i są również powszechnie dostępne. Do garderoby czy schowka można wybrać łamane drzwi.

Projekty okien i drzwi

Właściwy projekt naszego mieszkania lub domu powinien zawierać staranne promienie otwierania każdego ze skrzydeł drzwi czy okien. Gdy ich linie otwierania się przecinają, to możemy być pewni kłopotów w późniejszym ich użytkowaniu. Najczęściej problem pojawia się gdy w małym i wąskim pomieszczeniu jak hol czy przedsionek mamy umiejscowione kilkoro drzwi. Gdy są one blisko siebie, skrzydła te mogą się zderzać a nawet blokować. Dość częstym przypadkiem w naszych domach czy mieszkaniach są drzwi zahaczające się o klamki. Ponadto przez przy przejściu przez mały wąski hol istnieje groźba uderzenia kogoś drzwiami. Niebezpieczna jest również sytuacja gdy minimalna odległość  (ok. 1 cm) między jednocześnie rozwieranymi się naprzeciw siebie skrzydłami. Wydaje się  to w porządku, ale istnieje niebezpieczeństwo iż poruszające się skrzydła przytną wszystko co znajdzie się między nimi.  Taka sytuacja stwarza zagrożenie dla małych dzieci oraz zwierząt domowych. A szczególnie małych dzieci, które nie sięgają do klamki tylko otwierają drzwi łapiąc za krawędź skrzydła.