Grzejnik to element w naszym domu czy mieszkaniu, który bardzo często burzy nam całą architekturę, aranżację naszego mieszkania. Jako  zazwyczaj główne źródło ciepła nie może być wyeliminowane z naszych pomieszczeń mieszkalnych. Dlatego producenci szukają rozwiązań tak, aby nie był on widoczny, a jednocześnie jego funkcja grzewcza nie została ograniczona. Jednak te działania sprowadzają się donikąd.

Zasłonięcie grzejnika zawsze ograniczy jego podstawową funkcję, czyli możliwość oddawania ciepła do otoczenia. Grzejnik oddaje ciepło na dwa sposoby: wypromieniowując je, oraz ogrzewając powietrze wokół. Ciepłe powietrze unosi się do góry i krąży po pomieszczeniu, ogrzewając go. Jeśli zasłonimy lub zabudujemy grzejnik, uniemożliwimy właściwe oddawanie ciepła przez to urządzenie. Pewnym kompromisem może być zastosowanie maksymalnie ażurowego materiału jako osłony grzejnika, ale wtedy będzie on nadal widoczny. Co zatem robić ? Otóż jeżeli grzejnik będzie widoczny z całego pomieszczenia to powinien wyglądać tak, żeby pasował do projektu wnętrza, był elementem całej kompozycji. W tej roli niestety grzejniki płytowe nie sprawdzają się. I z właśnie dlatego produkowane są grzejniki dekoracyjne. Urządzenia te coraz częściej goszczą na naszym rynku. Charakteryzują się one różnymi kształtami, fakturą , wzorami oraz  szeroka gamą kolorów, przy czym nie tracąc swoich podstawowych funkcji i parametrów grzewczych.

Kupując grzejnik zakładamy, że będzie on funkcjonować wiele lat, z racji trwałości instalacji. Co więcej, grzejnika nie można przestawić, pomalować, ani przykryć. Będzie widoczny i zawsze będzie taki sam, więc logiczne jest, że musi on podobać się zarówno teraz, jak i za 10, czy 20 lat.

Dlatego głównym założeniem projektantów nowoczesnych dekoracyjnych grzejników jest to, iż powinny być one ponadczasowe, a o tym decyduje prostota, dyskrecja, elegancja w każdym szczególe. Proste formy idealnie wtapiają się w przestrzeń architektury ? współczesnej, nowoczesnej i minimalistycznej.

Grzejniki dekoracyjne są podłączane do instalacji w standardowy sposób, a ich moce kontrolowane są tą samą normą, montaż nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności od instalatorów, a eksploatacja jest identyczna jak wszystkich innych grzejników.

Obecnie nie są to jeszcze zbyt popularne urządzenia w naszym kraju z wielu przyczyn. Pierwszą podstawową jest to, iż trudno jest dokonać wyboru wzorów grzejników na etapie montażu instalacji grzewczej c.o.

Poza tym nie można ich kupić od ręki, bo są produkowane na zamówienie i nie ma co ukrywać – są znacznie droższe niż zwykłe grzejniki płytowe. Ale jednocześnie, wybierając grzejniki dekoracyjne, otrzymujemy produkt, który przez lata zapewni nam odpowiedni komfort cieplny, zawsze będzie cieszył swoim wyglądem i świetnie wkomponuje się w aranżację wnętrza. A problem zasłaniania grzejnika, w ogóle się nie pojawi.