Choinka gości w naszej bożonarodzeniowej tradycji już od wielu pokoleń. Pięknie przystrojona, rozświetlona kolorowymi małymi światełkami wprowadza niepowtarzalny nastrój w naszym domu. Czasem sobie myślę że powinna ona uświetniać nasze wnętrza przez cały rok. Jednakże, aby się dobrze prezentowała wymaga ona jej przystrojenia ze smakiem oraz właściwego założenia na nią światełek. 

Czasem  zakładanie światełek może sprawić nieco kłopotu, a już na pewno kłopot pojawia się, gdy musimy te światełka zdjąć, tak aby nie utonąć w plątaninie kabli.

Najbardziej popularnym sposobem zakładania lampek jest metoda na tzw. okrętkę, czyli naokoło choinki. Ten sposób jest bardzo dobry, ale również czasochłonny. Zwłaszcza, kiedy nasza choinka jest sporych rozmiarów, założenie lampek tym sposobem może okazać się żmudne. Jeśli decydujemy się na zakładanie lampek okręcając sznur dookoła choinki, najlepiej uda nam się to ze świecącymi lampkami. Wówczas dokładnie śledzimy efekt jaki daje nam takie umieszczenie lampek. Możemy go też na bieżąco dokładnie skorygować, bo po zawieszeniu lampek może okazać się to dość trudne. Oczywiście przed zawieszeniem lampek należy sprawdzić czy działają one bez zarzutu. Popularna jest bowiem scena komediowa, kiedy gospodarz domu pół dnia przystraja choinkę lampkami, a na koniec, gdy próbuje je włączyć, okazuje się, że lampki nie świecą.

Zawieszanie lampek najlepiej zacząć od czubka – tutaj można również pojedynczą lampką rozświetlić szpic choinki. Sznur lampek zakończony jest wtyczką, więc zdecydowanie lepiej jest, kiedy mamy ją na dole, a nie u góry. Jeśli mamy mało lampek, a sporych rozmiarów choinkę, możemy równomiernie rozłożyć lampki jedynie z przodu, a z tyłu ograniczyć rozpiętość sznura do minimum.

Popularne jest również zakładanie lampek z góry na dół, bądź odwrotnie. W ten sposób założymy lampki nieco prościej niż otaczając nimi choinkę dookoła. W pierwszym sposobie lampki często plączą się i pracę zaczynać trzeba od nowa. Zakładanie lampek z góry na dół albo z dołu do góry oszczędzi nam sporo czasu przy „rozbieraniu” choinki. Tak zawieszone lampki ściągniemy szybko i sprawnie. W klepach dostępne są również sznury lamp ze zwisającymi mniejszymi sznurkami pełnymi światełek. Użycie takiego sznura może okazać się jeszcze prostsze. Wystarczy go odpowiednio przymocować na którejś z górnych gałązek i swobodnie puścić w dół.