Jak zabezpieczyć klinkier, aby służył w dobrej kondycji przez wiele lat?

Klinkier jest materiałem bardzo odpornym na uszkodzenia i przemijający czas. Jego naturalne piękno nie będzie jednak trwać wiecznie, o ile nie zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie cegły przed niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi, a co często najważniejsze ? przed błędami wykonawczymi. Wielu inwestorów zastanawia się więc, jak zabezpieczyć klinkier. Podpowiadamy najlepsze i najpewniejsze rozwiązanie.

Klinkier, który cieszy oczy przez wiele lat

Cegła klinkierowa jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Stosuje się ją do tworzenia elewacji, budowy wystających ponad dach kominów, a także ogrodzeń. Lista zastosowań klinkieru jest ogromna. Jednak ostateczny efekt zawsze zależy od dwóch czynników: jakości samej cegły oraz fachowego wykonawstwa. Błędy popełnione podczas murowania zwykle dają o sobie znać już po kilku latach.

Generalnie cegła klinkierowa doskonale sprawdza się na zewnątrz budynków. Jest mało nasiąkliwa (ten parametr mieści się w zakresie od 0,5 do 3%), mrozoodporna i w pełni opiera się działaniu śniegu, deszczu czy promieniowana UV. Słabo się również nagrzewa. Należy jednak pamiętać o tym, że właściwości cegły zmieniają się przez lata, co w konsekwencji będzie prowadzić do osłabienia jej struktury. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć klinkier ? zarówno przed jego oddaniem do użytkowania, jak również później.

Czym zabezpieczyć klinkier i dlaczego?

Zabezpieczenie cegły klinkierowej ma na celu ochronę jej struktury przed działaniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, na czele z deszczem i promieniowaniem UV. Pierwszy etap zabezpieczania następuje jeszcze przed fugowaniem ? choć producenci cegły nie nakładają takiego obowiązku, to zdecydowanie warto już w tym momencie pokryć ją specjalnym środkiem. Pozwoli to łatwiej usunąć zabrudzenia powstałe w trakcie fugowania. Dobrej klasy fachowiec użyje do tego celu oleju do klinkieru.

Ważne!

Należy wybierać wyłącznie produkty dobrej jakości, niekoniecznie zalecane przez producenta cegły. Wystrzegajmy się jednak najtańszych olei, które w żaden sposób nie zagwarantują nam trwałego zabezpieczenia cegły.

Po skończonym fugowaniu i wyczyszczeniu cegły powinno nastąpić powtórne olejowanie. Ma ono na celu zabezpieczenie klinkieru, który będzie wystawiony na stałe działanie deszczu, śniegu i promieniowania UV. Drugim powodem jest wydobycie pełnego piękna cegły i pogłębienie koloru. Różnica między cegłą olejowaną, a taką, która nie została zabezpieczona, jest widoczna gołym okiem.

Ważne!

Szczególnie istotne jest olejowanie cegły, z której została zbudowana końcowa część komina. Olej ma bowiem właściwości hydrofobowe i chroni klinkier przed wnikaniem wody, która mogłaby następnie przedostać się do poddasza i zniszczyć izolację.

Jak zabezpieczać klinkier przy użyciu oleju?

Generalnie olejowanie powinien przeprowadzić fachowiec wykonujący elewację, ogrodzenie czy komin z cegły klinkierowej. Jeśli z jakichś powodów o tym zapomniał, powinniśmy zabrać się za to samodzielnie. Na szczęście nie jest to nic trudnego.

Do olejowania potrzebny nam będzie oczywiście dobrej jakości olej ? najlepiej ekologiczny i wydajny. Zwracajmy uwagę na deklarowaną przez producenta powierzchnię krycia. Powinna ona wynosić minimum 8-10 m2 z jednego opakowania.

Po oczyszczeniu cegły z wszelkich zabrudzeń zabieramy się za nanoszenie warstwy oleju. Pomagamy sobie pędzlem lub szmatką, a nadmiar środka zawsze usuwany wodą z detergentem. Staramy się być dokładni. Po skończonej pracy powłoka będzie schnąć nawet do 20 godzin, dlatego olejowanie przeprowadzamy wtedy, gdy nie są spodziewane opady deszczu.

Ważne!

Pamiętajcie, że olej do klinkieru jest substancją łatwopalną, dlatego nigdy nie pozostawiamy go w miejscu dostępnym dla dzieci. Utylizację należy zlecić miejskiemu lub gminnemu zakładowi komunalnemu ? nie wylewamy do kanalizacji!

Olejowanie klinkieru przynosi właścicielowi mnóstwo korzyści, które docenimy dopiero po latach. Cegła pozbawiona wykwitów i w pełni odporna na działanie zjawisk atmosferycznych jest doskonałą ozdobą domu.