Płytki ceramiczne czyli popularna glazura jest specyficznym materiałem do kształtowania jej powierzchni podczas prac remontowych. Ze względu na zróżnicowaną powierzchnię- spód płytki z twardego materiały, a wierzchnia warstwa ozdobna pokryta odpowiednią często lakierowaną warstwa ozdobną. Przy pracach związanych z cięciem glazury zazwyczaj boimy się żeby nie uszkodzić tej części dekoracyjnej płytki oraz żeby nam ona nie pękła podczas jej docinania.

W sklepie budowlanym możemy już zakupić specjalne przecinarki do cięcia płytek, które tną dokładnie nie powodując pęknięć kafelek podczas prac remontowych. Jeżeli nam się nie powiedzie, kafelek zawsze można wymienić.

Kiedy już położymy nasza glazurę na ścianie lub podłodze przychodzi czas kiedy trzeba wywiercić otwór w kafelce lub kafelkach i zawiesić na przykład półkę pod lustrem lub haczyki na ręczniki kąpielowe. W tym wypadku prób mamy zero. Bo jak nam się nie powiedzie to zostanie brzydki ślad, który nie zawsze nam się da zamaskować. Tymbardziej że glazurę kładziemy w miejscach bardziej wyeksponowanych, żeby ja było widać jak np. w kuchni. Zatem jak wywiercić fachowo otwór w glazurze ?

Do wiercenia można użyć specjalnych wierteł do glazury, są dostosowane do wiercenia otworów w bardzo twardych kafelkach, jak np. w terakocie. Cechą ich charakterystyczna jest to że tworzą otwory lepszej jakości, nie szarpią szkliwa na brzegach otworu. Inna alternatywą są wiertła do betonu. Proces wiercenia można wykonać zwykła wiertarką.

Na początek należy miejsce na otwór delikatnie napunktować ostrym punktakiem tak, aby powstał mały odprysk. Dalej wiercimy wiertłem na małych obrotach, z wyłączonym udarem w wiertarce. Po przejściu przez najtwardszą warstwę ( pierwsza warstwa), możemy wiercić na wyższych obrotach. Większe otwory lepiej (najbezpieczniej) wiercić dwa razy, czyli najpierw mniejszym, a później większym wiertłem pogłębiać i rozszerzać średnice otworu.

Gdy używamy starszego modelu wiertarki, nie posiadającego regulacji obrotów, wówczas można kilka razy obrócić ręką uchwyt wiertła, aby przebić się ręcznie przez powierzchnię szkliwa płytki. Następnie już przez następne głębsze warstwy płytki wiercić wiertarka na normalnych obrotach.

Przy wywiercaniu otworów w pyłkach ceramicznych nie należy używać udaru.