Jesień to pora roku, przygotowująca całą faune i florę do zimowej aury. Większość roślin w tym okresie zapada w tzw. sen. Drzewa i krzewy tracą liście, które jak kolorowy dywan wiją się po powierzchni ziemi. Ta warstwa gnijących, obumarłych liści spędza sen z powiek ogrodnikom i działkowcom. 

Opadające z drzew liście muszą być systematycznie zagrabione i usuwane szczególnie z naszych  trawników. Trzeba pamiętać, żeby nie pozostawiać na zimę liści w tych miejscach na naszej działce czy ogrodzie. Nasączone wodą mogą utworzyć nieprzepuszczalną warstwę, pod którą źdźbła nowo kiełkującej trawy  na wiosnę  zaczną zamierać z powodu braku powietrza.

Ale co można zrobić z tym całym listowiem ?

Otóż suche liście drzew doskonale nadają się na kompost. Kompost jako naturalny nawóz do roślin stanowi bogate  źródło naturalnych odżywek roślinnych, ale też związków pokarmowych dla roślin, ale także próchnicy. Dzięki próchnicy zawartej w kompoście ziemia staje się luźna i gruzełkowata. Stosując kompost ziemia gromadzi więcej substancji niezbędnych do wzrostu roślin, przechowuje je przez dłuższy czas i stopniowo uwalnia. Zatrzymuje też dużo więcej wody niż gleba bez próchnicy, bez której gleba nie ma odpowiedniej struktury. Jest to szczególnie ważne w czasie suszy. Rośliny, mając do dyspozycji zapas wody, są w stanie dłużej przetrwać bez podlewania. Kompost ułatwia wzrost roślin na glebach za kwaśnych lub zbyt zasadowych, wpływa także na rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych.
Rozkładające się jesienią liście drzew stanowią doskonały materiał na kompost
. Dlatego warto w tym celu złożyć je w jedno miejsce na tzw. kompostownik.  Wiosną, gdy liście wstępnie się rozłożą i zmniejszą swą objętość (co ułatwi ich transport i sprawi, że potrzeba będzie mniej miejsca do ich składowania), można je przeznaczyć jako naturalny nawóz do nowych roślin. Ponieważ suche liście zawierają mało azotu, do pryzmy kompostowej należy dodać nawozu azotowego, na przykład saletry amonowej (1 kg/m3 liści) albo nawozu kurzego (dawka zależy od jego stężenia).

Innym rozwiązaniem jest użycie ich jako elementu osłonowego niektórych gatunków roślin. Suche liście są  dobrym materiałem do izolacji i zabezpieczenia roślin przed mrozem. Jesienią warto nimi przykryć kwietne rabaty, ziemię pod żywopłotem lub ułożyć je wokół krzewów. Do tego celu lepiej jednak nie wykorzystywać orzecha włoskiego, ponieważ zawiera substancje, które hamują wzrost innych roślin.