Schody zewnętrzne do naszego domu zazwyczaj są betonowe. Aby były trwałe, a zarazem estetyczne powinny być starannie wykończone odpowiednich materiałów. Najbardziej popularne materiały to kamień, płytki ceramiczne lub drewno.

Nasze schody zewnętrzne do domu podobnie jak cała fasada stanowią element estetyczny naszego domu, a zarazem wkomponowują się w architekturę całego budynku. Dlatego zazwyczaj wykorzystujemy na nie materiały, którymi wykończyliśmy inne fragmenty elewacji, jak np. cokoły, kolumny ganku, narożniki lub ścianę w strefie wejścia.

Innym sposobem jest naturalne połączenie domu z ogrodem, wykańczając stopnie tak samo jak podjazd do garażu lub ścieżkę do ogrodu. Generalnie okładzina schodów powinna być zgrana ze stylem architektonicznym budynku.Wykończone drewnem stopnie wejściowe kojarzą się z nastrojowym klimatem podmiejskiej lub uzdrowiskowej willi. Ciepły klinkier to dobry materiał na wykończenie schodów bezpretensjonalnego domu o prostej bryle i spadzistych połaciach dachu. Elegancka rezydencja wymaga prestiżowego wejścia, na przykład w postaci schodów granitowych. Do nowoczesnej prostej bryły domu o płaskim dachu pasuje oszczędny w wyrazie gres porcelanowy.

Gdy zdecydujemy się na kamień

Na schodach zewnętrznych najczęściej kładziemy kamienie drobnoziarniste. Są one przede wszystkim nienasiąkliwe i nieporowate. Kamień powinien być twardy i trudno ścieralny. Najbardziej popularne i spełniające te wymagania są granit, bazalt i twardy piaskowiec. Najczęściej stosuje się granit o powierzchni płomieniowanej ? jest ona szorstka, antypoślizgowa i matowa ? lub o fakturze fakturze groszkowanej bądź surowej ? niepolerowanej. Granit płomieniowany się nie brudzi, gdyż ma zamknięte pory.

Gorsze właściwości od granitu mają twarde piaskowce ? stosuje się je rzadziej, jednak i one mają swoje zalety ? ich powierzchnia nie daje się polerować, dlatego jest nierówna i antypoślizgowa, a tym samym bezpieczna. Piaskowiec z czasem twardnieje, ale łatwo się brudzi. Zbyt śliskie, a przez to niebezpieczne (zwłaszcza zawilgocone), są schody z marmuru. Kamień ten jest też mniej odporny na wilgoć i ścieranie.

Płytki na schodach

Najlepsze na schody zewnętrzne są płytki klinkierowe, gres porcelanowy oraz mrozoodporna terakota. Płytki przeznaczone na schody zewnętrzne mają nasiąkliwość poniżej 3%, są więc mrozoodporne. Jeśli nie spełniają tej normy, są narażone na pęknięcia włoskowate i odpryski, muszą być też odporne na ścieranie ? najlepiej, jeśli mają IV lub V klasę ścieralności. Odporność na zarysowania gwarantuje twardość 7-8 w skali Mosha. Najbezpieczniejsze są te, które są oznaczone jako antypoślizgowe (symbolem B11-B13).

Schody drewniane

Drewniane schody zapewne nadają prestiżu. Jednak sam materiał jest podatny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i na ścieranie. Dlatego przed położeniem powinien być starannie obrobiony i zaimpregnowany. Na stopnie schodów można użyć desek sosnowych, świerkowych, dębowych lub modrzewiowych. Coraz częściej spotyka się również na schodach drewno egzotyczne- tek, massarandubę, bangkirai.