Kafle to najlepszy i estetyczny  sposób na utrzymanie czystości w naszym domu. Dlatego kładziemy je na podłogach oraz w pomieszczeniach gdzie najłatwiej o brud i wilgoć.  Nasza kaflowa podłoga czy ściana zazwyczaj jest wytrzymała na różne sytuacje w domu. Jednak czasem mały wypadek może jednak spowodować pęknięcie  lub uszkodzenie jednego z kafli. I co wtedy? Gdy zostanie uszkodzona jedna płytka ceramiczna lub nawet kilka z nich, to nie musisz od razu wymieniać całej posadzki.

W prosty sposób można usunąć i wymienić zniszczone płytki i przykleić nową bez rozbierania całej posadzki czy kaflowej ściany np. w twojej łazience. Po zrobieniu fugi terakota czy ściana wyglądać będzie jak nowa.

Usuwanie starej płytki

Najpierw nożem z wymiennymi ostrzami usuwa się fugę wokół pękniętej płytki. Płytkę rozbija się młotkiem na małe kawałki, łatwe do usunięcia. Młotkiem i przebijakiem trzeba odkuć fragmenty płytki. Należy usunąć także resztki kleju aż do podłoża.

Wklejanie nowej płytki

Miejsce pod nową płytkę trzeba starannie odkurzyć. Po przymierzeniu nowej płytki sprawdza się poziomnicą, czy nie wystaje ponad powierzchnię. Brzegi sąsiednich płytek trzeba okleić taśmą malarską i zagruntować podłoże na które będzie nakładana zaprawa klejową. Płytkę można wkleić dopiero następnego dnia po gruntowaniu. Nakłada się cienką warstwę zaprawy klejowej i rozprowadza ją równomiernie pacą. Klej rozprowadza się też na spodniej stronie płytki. Grubość kleju dobiera się tak, żeby nowa płytka znajdowała się na takim samym poziomie jak reszta podłogi. Płytkę wkłada się na miejsce i koryguje jej położenie delikatnie uderzając młotkiem gumowym. Plastikowe krzyżyki dystansowe zapewnią równą szerokość przyszłej fugi.

Fugowanie

Następnego dnia można rozpocząć fugowanie. Przedtem należy zerwać taśmę malarską i wyjąć krzyżyki. Usuwa się nadmiar kleju, żeby zrobić miejsce na fugę. Zaprawę spoinującą, po rozrobieniu z wodą, nanosi się gumową pacą w puste szczeliny dookoła płytki. Resztki trzeba usunąć pacą gąbkową lub zwykłą gąbką. Czyszcząc ślady po fugowaniu wygładza sie jednocześnie  powierzchnię nowych spoin.