Jak przymocować oświetlenie do ściany domu, kiedy mamy grubą warstwę izolacji?

Współcześnie budowane domy stają się coraz… szersze. Oczywiście ma to związek ze stosowaniem grubej warstwy ocieplenia. Inwestorzy myślą o oszczędnościach na ogrzewaniu, co jest bardzo dobrym tropem. Styropian czy wełna mineralna przyklejone do ścian budynku znacznie jednak ograniczają możliwość mocowania czegokolwiek na zewnątrz domu. Szczególny problem mamy w sytuacji, gdy chcemy powiesić na ścianie np. numer lub lampę. Na szczęście na rynku jest rozwiązanie, które nam to umożliwia. Zapraszamy po szczegóły.

Gruba izolacja ? grube kłopoty z mocowaniem

Mocowanie w styropianie jest problematyczne, ponieważ ten materiał sam w sobie nie ma dobrych właściwości nośnych. Odpada zatem opcja powieszenia na ścianie pokrytej np. 20-centymetrową warstwą styropianu (a tym bardziej wełny mineralnej) jakiegokolwiek ciężkiego przedmiotu, który miałby trzymać się na zwykłym kołku czy wkręcie. Wówczas mamy do wyboru dwa rozwiązania.

Pierwsze jest dobrze znane ? to długi dybel lub kołek. Niestety, aby umieścić go w ścianie ocieplonej grubą warstwą izolacji potrzebujemy bardzo długiego wiertła. Same dyble o długości np. 20 centymetrów są także dość drogie i nie kupimy ich w pierwszym lepszym sklepie metalowym. Poza tym pojawia się wątpliwość ?przerostu formy nad treścią? – czy aby zamocować małą lampkę naprawdę musimy sięgać po tak długie kołki? Nie musimy. Wystarczy przejść do rozwiązania numer 2.

Kołki do styropianu ? odpowiedź na to, jak przymocować oświetlenie do ściany domu

Coraz większą popularność na rynku zyskują tzw. kołki do styropianu, nazywane także łącznikami lub ? z uwagi na swój kształt ? ślimakami. To plastikowe elementy mocowania, które są połączeniem kołka i wkrętu. Tym, co je wyróżnia, jest bardzo gruby gwint wkręcający się w strukturę styropianu.

Ważne!

Taki kołek charakteryzuje się wyjątkową nośnością. Posiada zwykle wgłębienie krzyżakowe typu PH. Przy pomocy wkrętarki mocujemy go ostrożnie w styropianie. Następnie przykładamy element, który chcemy powiesić (np. lampkę) i przy użyciu zwykłego wkrętu mocujemy ją bezpośrednio do kołka.

Stabilność takiego połączenia jest bardzo wysoka. Dobrej jakości kołek spokojnie utrzyma przedmiot o wadze nawet 5 kilogramów. Kluczem do sukcesu jest tu średnica dybla ? najczęściej wynosi ona 25mm, co pozwala znakomicie rozłożyć obciążenie oraz tłumić drgania. Oczywiście nie przymocujemy w ten sposób ciężkiej anteny satelitarnej, ale numer domu, lampkę, czujniki ? jak najbardziej.

?Magiczne? kołki

Wiele osób może mieć opory przed stosowaniem tego typu kołków, nie ufając stabilności mocowania. Faktycznie, myśl o tym, że przedmiot faktycznie utrzymuje się w samym styropianie może być mało komfortowa, ale doświadczenie pokazuje, że dyble świetnie wywiązują się ze swojej roli. Oczywiście tylko pod warunkiem, że zainwestowaliśmy w odpowiedniej jakości kołek.

Wybierając dybel zwracajmy uwagę, z czego został wykonany. Najlepiej sprawdza się poliamid, który jest odporny na mróz, ścieranie i zachowuje dużą stabilność wymiarową nawet przy gwałtownych zmianach temperatur. Posiada także odpowiednie właściwości termiczne.

Stosując tę metodę możemy bez żadnego problemu przymocować do ocieplonej ściany dowolny lekki przedmiot ? choćby wspomniane już elementy oświetleniowe, kamery czy skrzynkę na listy. Montaż jest bardzo prosty, wystarczą do tego podstawowe narzędzia, nie potrzebujemy długiego wiertła, nie ryzykujemy uszkodzenia elewacji. To świetne rozwiązanie dla osób, które zainwestowały w grubą warstwę ocieplenia. Polecamy!