Szpachlowanie jest procesem, który polega na dokładnym wyrównaniu ścian. Do szpachlowania trzeba mieć przede wszystkim wprawę, aby osiągnąć najlepsze efekty

Tynki cementowo- wapienne można szpachlować dopiero po miesiącu od ich ułożenia. Natomiast tynki gipsowe można zacząć szpachlować już po upływie trzech tygodni. Najlepiej, aby czasu tego nie skracać, ponieważ jest on potrzebny, aby tynk dobrze się związał oraz aby zaszły wszystkie niezbędne reakcje chemiczne.

Zwłaszcza w przypadku ścian nowo wybudowanych zalecane jest gruntowanie ścian. Są one bowiem bardzo chłonne. Dobre zagruntowanie ścian zapewni, że wszystkie ściany będą tak samo chłonne, wzmocnione oraz zwiększy się przyczepność mas szpachlowych.

Stopień trudności szpachlowania uzależniony jest od tego, jaka jest ściana przeznaczona pod szpachlowanie. Jeśli jest krzywa lub posiada uskoki, czy innego rodzaju wypustki, szpachlowanie jest bardziej czasochłonne. Na taką ścianę potrzebna jest też o wiele większa ilość gipsu, a co się z tym wiąże, również ilość warstw masy szpachlowej

Ściana, która będzie szpachlowana musi być dokładnie oczyszczona z pozostałości farb, czy też tynków. Dlatego poleca się najpierw namoczenie ściany, która dzięki temu, że staje się bardziej wilgotna, jest łatwiejsza w oczyszczeniu.

Jeśli po tynkowaniu powstały pęknięcia, można zastosować elastyczną masę szpachlową. Dodatkowo zapobiega ona powstawaniu nowych pęknięć.

Narożniki ścian, które są narażone na obtłuczenia, czyli np. w przedpokoju, czy też w okolicach drzwi dobrze jest zabezpieczyć profilami aluminiowymi. Punktowo nanosi się masę szpachlową, a zaraz potem dociska przycięty na odpowiedni wymiar profil. Bardzo ważne jest ustawienie odpowiedniego poziomu. Mniej więcej po pół godzinie profil zatapia się w masie, a kiedy masa wyschnie nanosi się kolejną warstwę masy szpachlowej. Po wyschnięciu masy szpachlowej trzeba ją przeszlifować papierem ściernym.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy szpachlowanie się powiodło należy zrobić próbę światła, czyli pod kątem równoległym przybliżyć na ścianę strumień światła z latarki. Wówczas to ukażą się wszelkie nierówności. Zanim rozpoczniemy malowanie, ścianę należy dokładnie oczyścić z pyłu.