Ogrzewania podłogowe staje się coraz bardziej popularnym systemem grzewczym w naszych domach. Tego typu centralne ma wiele zalet. Temperatura w pomieszczeniu rozkłada się równomierne, a odczuwalne ciepło już przy samej podłodze daje większy komfort cieplny w porównaniu do tradycyjnego grzejnikowego systemu. Ponadto podłogówka jest przyjazna alergikom oraz ekonomiczniejsza pod względem finansowym. 

Jednak żeby ten system ogrzewania spełniał w pełni swoją rolę, a tym samym działał bez przykrych niespodzianek, musi być na etapie budowy i jego montażu dobrze wykonany. Pierwszą sprawą na jaką zwracają uwagę specjaliści jest dobrze przygotowane podłoże. Musi być wyrównane i idealnie poziome, bo jeśli układane na nim płyty izolacji termicznej nie będą do niego przylegały na całej powierzchni, może dochodzić do pękania kolejnej warstwy, czyli jastrychu, w którym będą zatopione rury. Zwykle prowadzi to także do pękania rur w miejscu załamania wylewki.

Drugą sprawą jest odpowiednia izolacja i uszczelnianie całego systemu na etapie jego montażu.  Wzdłuż ścian pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym wykonuje się tak zwaną izolację brzegową, która oddzieli płytę grzejną od ściany. Oprócz ograniczenia strat ciepła jej zadaniem jest pochłanianie naprężeń powstających w wyniku rozszerzania i kurczenia się podłogi pod wpływem zmian temperatury. Izolację brzegową robi się z płyt tej samej grubości co izolację poziomą, a jej wysokość powinna się równać wysokości wylewki betonowej. Izolację cieplną również układa się na podłodze. Przeważnie używa się do tego sztywnych płyt styropianowych lub z wełny mineralnej usztywnionej żywicami. Aby usprawnić prace, wykorzystuje się przeznaczone specjalnie do ogrzewanych podłóg płyty izolacyjne przyklejone do folii.

Przy izolowaniu, klejeniu i uszczelnianiu całego systemu ważna sprawą jest zastosowanie uszczelniaczy/ wypełniaczy w postaci ?inteligentnych?  silikonów czy pianek poliuretanowych, które z powodzeniem połączą różnego rodzaju materiały.  Przykładem takiego preparatu jest  uniwersalny CX-80 silikon professional. Spoiwo to charakteryzuje się dużym wskaźnikiem elastyczności ( odporność na naprężenia instalacji CO) oraz  rozszerzalnością cieplną ( odporny na działanie wysokich i niskich temperatur), a także wodoodporny. Doskonale sprawdza się w zastosowaniu przy instalacji podłogówki. Ponadto uszczelniacz CX-80 jest materiałem szybko wiążącym i utwardzającym oraz charakteryzuje się świetną przyczepnością do gładkich powierzchni np. rur, płyt, folii izolacyjnych itp. Ponadto uszczelnia i klei większość powierzchni.