Impregnacja piaskowca - na czym polega?

Piaskowiec jest jednym z najefektowniejszych materiałów służących do dekorowania elewacji domu, a także ogrodzeń. Często spotyka się go także we wnętrzach, szczególnie utrzymanych w rustykalnym stylu. Niestety, materiał ten jest dość podatny na uszkodzenia. Aby temu zapobiec, konieczna jest regularna impregnacja piaskowca. Jak przeprowadzić ją fachowo? Z czego korzystać? Mamy dla Was kilka rad.

Impregnacja piaskowca dla jego ochrony

Piaskowiec sam w sobie jest materiałem bardzo dobrze chłonącym wodę. Jeśli zatem stosujemy go na zewnątrz budynków, mamy wręcz gwarancję, że bez dodatkowego zabezpieczenia doczekamy się nieestetycznych spękań, a nawet całkowitego zniszczenia powierzchni. Wnikająca w strukturę piaskowca woda wypłukuje jego kolor, prowadzi do korozji, a zimą może spowodować rozsadzenie materiału.

Ważne!

Piaskowiec ma także tendencję do szybkiego brudzenia, co jest doskonale widoczne na pokrytych nim ogrodzeniach. Już po kilku latach piękna konstrukcja może zamienić się w szpetną powierzchnię.

Kluczowe znaczenie dla inwestora powinna więc mieć właściwa ochrona piaskowca przed mrozem, wodą, korozją i nadmiernym brudzeniem. W końcu nie jest to materiał tani i ma spełniać funkcję ozdobną. Elewację czy ogrodzenie z piaskowca wykonuje się raz na wiele lat, dlatego koniecznie trzeba zadbać o właściwą impregnację tego materiału.

Impregnacja piaskowca ? czym ją przeprowadzić?

Impregnacja piaskowca nie jest zadaniem bardzo skomplikowanym i wymagającym, o ile oczywiście sięgniemy po odpowiedni środek chemiczny. Na rynku dostępne są znakomitej jakości impregnaty przeznaczone do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Ich głównym zadaniem jest ochrona materiału przed wodą i zabrudzeniami, a także wydobycie głębi koloru. Impregnat wnika głęboko ? nawet na kilkanaście milimetrów ? w strukturę piaskowca, co wystarczy, aby zapewnić mu pełną odporność na chłonięcie wody.

Ważne!

Dobrej klasy impregnat tworzy specjalną powłokę zabezpieczającą przed utratą koloru, aby uodparniającą piaskowiec na działanie mikroorganizmów. Kamień zostaje wzmocniony i staje się dużo mniej podatny na kruszenie. Powierzchnia jest także dzięki temu łatwiejsza w czyszczeniu.

Wybierając impregnat warto zwrócić uwagę, czy zapewnia on swobodne przepuszczanie pary wodnej. Powinien również gwarantować ochronę przed rozwojem pleśni i grzyba ściennego, co ma szczególne znaczenie w zastosowaniu wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych.

Jak impregnować piaskowiec?

Sam proces impregnacji jest stosunkowo prosty. Oczywiście najpierw musimy kupić impregnat ? kupujmy opakowanie, którego pojemność jest adekwatna do powierzchni, aby nie mieć problemu z utylizacją pozostałego środka.

Ważne!

Najlepiej jest wybrać impregnat, który nie zawiera rozpuszczalników.

Po wymieszaniu środka przystępujemy do pracy. Kamień należy oczywiście oczyścić, odtłuścić i dokładnie wysuszyć. Sprawdźmy też, czy impregnowana powierzchnia jest dostatecznie stabilna. W przypadku niedawno położonego piaskowca konieczne jest odczekanie z impregnacją przynajmniej 2-3 tygodni.

Środek nakłada się przy pomocy pędzla lub wałka, można też stosować pistolet natryskowy. Producenci zwykle zalecają nakładanie dwóch warstw, ale drugiej zawsze przed wyschnięciem pierwszej.

Ważne!

Jeśli zamierzamy impregnować piaskowiec metodą zanurzeniową, konieczne będzie rozcieńczenie środka chemicznego z wodą w proporcji 1:4.

Impregnację piaskowca możemy z powodzeniem przeprowadzić sami. Pamiętajmy, aby wszystko wykonać bardzo dokładnie, szczególnie wówczas, gdy kamień zdobi nasz dom czy ogrodzenie na zewnątrz. Jeśli będziemy sięgać po impregnat regularnie, wówczas znacznie ograniczymy ryzyko szybkiej degradacji piaskowca i zapewnimy sobie jego efektowny wygląd na wiele lat.