Garderoba staje się coraz bardziej potrzebnym pomieszczeniem w naszym mieszkaniu czy domu. Dlatego już na etapie kupowania lub projektowania własnego lokum warto znaleźć na nią miejsce i wziąć ją pod uwagę  w swoim projekcie. Tradycyjna szafa nie zależnie jakby była wielka na ogół po jakimś czasie przestaje wystarczać .

Jak sami się przekonamy ręczniki, kołdry, ubrania, poduszki, koce, nawet obrusy będą  rywalizowały ze sobą o miejsce. A gdzie jeszcze znaleźć miejsce na płaszcze, kurtki i buty ? A rzeczy z roku na rok przybywa. I jak wiadomo dla dobrej gospodyni wszystko się przyda i wszystko jest potrzebne.  Dlatego w domu  czy mieszkaniu nie powinno zabraknąć co najmniej jednej garderoby. W zależności jakimi metrami kwadratowymi dysponujemy, ważną sprawą jest żeby była ona funkcjonalna i dobrze zaprojektowana na wymiar , wtedy ona zapewni pełne dostosowanie do potrzeb, uzupełniając funkcję przechowywania innych pomieszczeń. Istotną sprawą jest tu dobór odpowiedniego umeblowania pomieszczenia garderobianego. Przykładem niewiele zajmującego miejsca i pozwalającego dobrze rozplanować nasze rzeczy może być np. zestaw modułowy segmentów oferowanych przez sieci meblowe, który samodzielnie można dostosować nawet do małego pomieszczenia garderobianego.

Nieograniczone możliwości aranżacji garderoby czynią ją wdzięcznym obiektem zainteresowania pani domu. Pomieszczenia trzeba urządzić tak, by zazwyczaj jego dość szczupła powierzchnia była efektywnie wykorzystana. Nieocenione w tej sytuacji są wszelkie rozwiązania stosowane do zagospodarowywania wnętrz , które można samodzielnie w indywidualny sposób pomontować w systemy szuflad, wieszaków i  półek, w zależności od własnych potrzeb. Pozwalają one w pełni wykorzystać miejsce w garderobie i wygodnie ułożyć zgromadzone tam rzeczy. Ważne, aby powieszone ubrania wisiały swobodnie, co daje gwarancję, że wyjmując je z garderoby nie będą pogniecione. Ważną sprawą jest to, aby taki system nie zabierał dużo miejsca , a spełniał swoje zadanie. Nie sztuką jest zaprojektowanie garderoby w dużym pomieszczeniu natomiast dużym wyzwanie jest , aby zagospodarować pomieszczenie o metrażu zaledwie kilku metrów kwadratowych. W takim wypadku dla funkcjonalności takiego pomieszczenia należy wykorzystać każdy centymetr kwadratowy od podłogi do sufitu, a nawet  wykorzystać sam sufit.  Producenci mebli biorą to pod uwagę, że nasze domy czy mieszkania nie są dużej wielkości, a miejsca przeznaczone na garderobę przeważnie są wielkości dwu lub trzy metrowych schowków, dlatego oferują nam  całkiem funkcjonalne i ergonomiczne rozwiązania systemów segmentowych do takich małych pomieszczeń.