Garaż zwykle zajmuje tyle miejsca, ile duży pokój. Dlatego dawniej często z niego rezygnowano na rzecz większej przestrzeni mieszkalnej. Dziś jest to element bez którego nie możemy się obejść w naszym domu lub na naszej posesji. Dlatego praktycznie każdy projekt domu posiada miejsce na pomieszczenie garażowe na posesji albo już  wkomponowany garaż w projekt domu lub działki.

Trudno jest mieszkać za miastem nie posiadając samochodu. Dlatego garaż – najlepiej na dwa auta – może nie jest koniecznością, ale wygodą. Niestety, ze względu na swoją wielkość i kubaturę, jest mało wdzięcznym elementem architektury budynku. Jego usytuowanie zależy nie tylko od decyzji inwestora i projektanta, ale też od kształtu działki i wymagań miejscowego planu zagospodarowania.

Najwygodniej korzystać z garażu, gdy dom jest z nim połączony. Takie rozwiązanie gwarantuje użytkownikom bezpośredni dostęp do samochodów, a tym samym: łatwe przenoszenie zakupów, powrót do auta po zapomniany drobiazg, czy „instalację” dzieci w przepisowych fotelikach, zwłaszcza w niepogodę. Taki garaż sprzyja też wykorzystaniu jego przestrzeni jako zaplecza gospodarczego domu.

Usytuowanie garażu

Garaż można dobudować do domu, nawet wiele lat po zakończeniu budowy. Największy kłopot mają z tym właściciele małych parceli. Starają się oni znaleźć takie rozwiązanie, dzięki któremu nie stracą dużej powierzchni ogrodu. O wiele mniej miejsca zajmie garaż przy domu, niż wolno stojący. Ma on także tę zaletę, że zwykle można go połączyć z domem.

W bryle domu. Na bardzo wąskiej działce to najlepsze miejsce na garaż dwustanowiskowy. Taka sytuacja jest jednak możliwa tylko wtedy, gdy garaż był przewidziany w projekcie domu, a z pewnych względów – na przykład finansowych – jego budowa została odłożona na później. Jest to więc rozwiązanie bardzo rzadko spotykane.

Z boku domu. Duży garaż na dwa samochody warto dobudować do jednej ze ścian bocznych budynku i bezpośrednio połączyć go z domem. Najlepiej, gdy będzie to ściana szczytowa, bo nie ma w niej zbyt dużo okien. Zaletą tego rozwiązania może być urządzenie tarasu na dachu garażu. Działka musi być jednak dość szeroka.

Wolno stojący z łącznikiem. Na wąskiej działce garaż można też postawić jako wolno stojący – bliżej domu lub tuż przy ulicy (w linii ogrodzenia), jeśli tylko pozwalają na to miejscowe przepisy. Mankamentem takiego rozwiązania jest brak bezpośredniego połączenia garażu z domem. Można temu zaradzić, łącząc oba budynki zadaszeniem.