Folia w płynie jest bardzo pomocna podczas remontu łazienki.

Kwestia ochrony przed wilgocią ma w budownictwie ogromne znaczenie. Na rynku dostępnych jest całkiem sporo skutecznych rozwiązań, z których chyba najwygodniejszym w stosowaniu jest folia w płynie. Dużo się o niej słyszy, chętnie po nią sięga, ale czym właściwie ona jest i jakie w praktyce zastosowanie? Czy wykorzystujemy ją tylko w łazience? Zapraszamy po garść porad.

Co to jest folia w płynie?

Folia w płynie to jednoskładnikowa substancja stworzona na bazie żywic syntetycznych, która jest gotowa do użycia natychmiast po otwarciu, ewentualnie po delikatnym wymieszaniu. Ma konsystencję rzadkiej pasty, zwykle w kolorze szarym lub grafitowym. Sprzedaje się ją w małych opakowaniach lub dużych wiaderkach ? wszystko zależy od zapotrzebowania. Inwestorzy indywidualni najczęściej wybierają niewielkie porcje folii w płynie, ponieważ jest to substancja dość wydajna, a jednocześnie droga ? oczywiście mówimy tu o materiale wysokiej jakości od sprawdzonego producenta.

Folia w płynie swoją nazwę zawdzięcza doskonałym parametrom hydroizolacyjnym ? faktycznie jest równie mało nasiąkliwa jak zwykła folia budowlana i tworzy skuteczną barierę dla wody. Używa się jej we wszelkich pomieszczeniach, w których występuje czasowe narażenie na oddziaływanie wody spływającej, ale tylko niewywierającej nacisku na podłoże ? nie będzie więc mieć zastosowania w nieckach basenów, ale świetnie sprawdzi się w zabezpieczaniu pryszniców, brodzików, całych połaci kafelków łazienkowych.

Folia w płynie może być także stosowana do izolowania tarasów i balkonów, ale należy wybierać preparaty przeznaczone do pracy w warunkach zewnętrznych. Poza tym preparat ten nie ma żadnych ograniczeń dotyczącej rodzaju podłoża, na którym może być nanoszony. Folię stosujemy zarówno na powierzchni betonowej, wylewkach i tynkach cementowych, wylewkach i tynkach cementowo-wapiennych, jak i tynkach gipsowych i płytach gipsowo-kartonowych.

Jak stosować folię w płynie?

Do aplikacji folii w płynie będzie nam potrzebny pędzel lub wałek. Zawsze stosujemy podwójną warstwę. Pierwsze malowanie możemy poprowadzić w dowolnym kierunku, drugie musi już być przeprowadzone ruchem prostopadłym do pierwszego.

Ważne! Najwięcej uwagi należy poświęcić wszelkim wpustom, narożnikom i rurom biegnącym po uszczelnianym miejscu. Warto zastosować tu taśmy i kołnierze uszczelniające, które dodatkowo zabezpieczą nas przed działaniem wilgoci.

Folia w płynie pełną twardość uzyskuje zwykle w ciągu 24-48 godzin od nałożenia i do tego czasu nie powinna być poddawana próbie odporności. Po wyschnięciu mamy już do dyspozycji doskonałą powłokę hydroizolacyjną.

Ważne! Folii w płynie nie wolno stosować w charakterze warstwy wierzchniej ? zawsze musi być przykryta innym materiałem, najczęściej płytkami ceramicznymi, gresem lub elementami armatury łazienkowej.

Stosując folię w płynie warto postawić na kompletne systemy uszczelnień oferowane przez producentów. Oprócz folii dokupmy połączenia pachwinowe, kątowe i uszczelniające otwory technologiczne. Dzięki temu zyskamy naprawdę fachową ochronę przed destrukcyjnym działaniem wilgoci w naszych domach.

Folię w płynie bez żadnego problemu nałożycie sami. Jeśli macie zamiar uszczelnić przy jej pomocy np. prysznic wykonany z kafelków, nie poprzestawajcie na samym brodziku lub okolicach odwodnienia liniowego. Konieczne jest także pokrycie ścian. W przypadku okazałych pokoi kąpielowych dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie preparatem całej podłogi i ściany do wysokości około 1,5 metra. Szczególną uwagę zawsze zwracamy na prysznic, okolice wanny, umywalki i toalety.

Ważne! Folia w płynie znajduje także zastosowanie w kuchni ? warto po nią sięgnąć zabezpieczając ściany w okolicach blatu roboczego, zmywarki, zlewozmywaka i wszelkich stref mokrych. To samo dotyczy oczywiście garaży i piwnic.

Pamiętajcie jedynie, że preparat tego typu nie służy do ciągłego, ale tylko okresowego hamowania wilgoci ? wszelkie przecieki trzeba więc na bieżąco uszczelniać, a nie liczyć na cudowne właściwości folii w płynie.