Sezon grzewczy już w pełni. Dlatego odpowiednie dogrzanie mieszkania czy domu przy równoczesnym ekonomicznym zużyciu energii, stanowi swego rodzaju priorytet. Aby zmniejszyć koszty ogrania domu wystarczy, że ograniczymy straty ciepła. W dodatku nie musi się to wiązać z dużymi nakładami finansowymi.

Popularnym rozwiązaniem stają się ekrany zagrzejnikowe. Ich zaleta to przede wszystkim niezła skuteczność przy jednocześnie niskiej cenie i niewielkim wysiłku.  Dzięki ich zastosowaniu możemy zaoszczędzić od 2,5% do 5% energii. Ekrany zagrzejnikowe odbijają bowiem 90 proc. promieniowania cieplnego emitowanego przez każdy grzejnik w kierunku ścian. Szacuje się nawet, że jeden metr takiego ekranu to oszczędność 95 kg węgla w sezonie grzewczym. A to wszystko za 17-18 zł, bo tyle kosztuje obecnie ekran refleksyjny o wymiarach 5m x 0,5m x 3mm.

Ekrany zagrzejnikowe powodują odbijanie ciepła, dzięki czemu kierowane jest ono w stronę pomieszczenia, a nie wchłaniane przez ścianę. Ekrany są szczególnie użyteczne, kiedy jesteśmy posiadaczami grzejników żeliwnych starego typu – niedziałających na zasadzie konwekcyjnej. Poleca się je także pod ogrzewanie podłogowe oraz kiedy ściana, na której zamontowany jest grzejnik, jest cienka i nieocieplona z zewnątrz. W przypadku ocieplenia budynku nie są konieczne, ale zastosowanie ich na pewno nie będzie przesadą. Ekrany zakładamy zawsze, gdy grzejniki są montowane w specjalnych wnękach.

W technologii tradycyjnej wnęki te cechowały się na ogół bardzo małą izolacyjnością termiczną. To skutkowało stratami ciepła, za co winę ponosi zdecydowanie wyższa temperatura generująca przy grzejniku większy strumień ciepła oraz gorsza izolacja termiczna ściany w miejscu wnęki.

Jak wyglądają takie ekrany?

Ekrany zagrzejnikowe można podzielić, w zależności od sposobu ekranowania, na refleksyjne i absorpcyjne.

Zagrzejnikowy ekran refleksyjny
Jest to nic innego, jak aluminiowa folia o grubości 0,007 ? 0,009 mm, podklejona papierem o gramaturze 60 – 120 g/m2, która odbija promieniowanie cieplne, a znajdująca się pod nią warstwa styropianu izoluje, nie dopuszczając do ogrzewania ściany. Jeżeli pomiędzy ścianą a grzejnikiem mamy kilka centymetrów luzu, warto przykleić dodatkowe 2-5cm styropianu, zanim założymy właściwy ekran z folią. Większość takich ekranów jest samoprzylepna. Te, które nie posiadają kleju, najlepiej zamocować taśmą dwustronnie klejącą lub tradycyjnie: na klej.

Produkowane są również ekrany refleksyjne, charakteryzujące się brakiem warstwy termoizolacyjnej. Wykonuje się je z materiału półprzezroczystego o wymiarach paneli ekranowych 444 x 688 mm. W panelu wytłoczone są występy o wysokości 8 mm mające intensyfikować konwekcję swobodną oraz stworzyć dodatkową izolację termiczną. Ekran przyklejany jest do ściany za pomocą specjalnej adhezyjnej taśmy akrylowej.

Zagrzejnikowy ekran absorpcyjny
Absorpcyjny ekran zagrzejnikowy wykonany jest z tworzywa sztucznego w formie układu równoległych kanałów o szerokości około 3 mm, pokrytego z jednej strony folią aluminiową. Ekran powinien być umieszczony w szczelinie powietrznej pomiędzy grzejnikiem a ścianą zewnętrzną.

Powierzchnia od strony grzejnika pokryta jest farbą o współczynniku emisyjności e mieszczącym się w granicach od 0,92 do 0,96. Pofalowanie tej części dodatkowo zwiększa powierzchnię wymiany ciepła. Od strony przegrody budowlanej ekran pokryty jest folią aluminiową o współczynniku emisyjności mieszczącym się w granicach od 0,08 do 0,1.Tego typu konstrukcja umożliwia absorpcję promieniowania cieplnego emitowanego przez grzejnik, jednocześnie zmniejszając gęstość strumienia ciepła przepływającego przez ścianę zewnętrzną. Wąskie kanały powietrzne stanowią opór cieplny powodujący zmniejszenie temperatury na powierzchni folii aluminiowej.

Montaż ekranów zagrzejnikowych
Dzięki mało skomplikowanej technologii oraz swej uniwersalności ekrany mogą być stosowane do wszystkich typów grzejników umieszczonych na przegrodach zewnętrznych. Do dyspozycji mamy różne wymiary ekranów:

– 5m x 0,5m x 3mm,
– 10m x 0,5m x 3mm,
– 10m x 0,5m x 6mm.

Dzięki temu łatwiej dopasować je do wielkości grzejnika, co znacznie ułatwia montaż.

Jeszcze przed zdemontowaniem grzejnika, należy zaznaczyć na ścianie jego obrys, a ten następnie zmierzyć, określając długość i szerokość, na jaką należy przyciąć folię. Oczywiście przed zamocowaniem ekranu, ścianę musimy dokładnie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń i kurzu. Dopiero wtedy możemy naklejać ekran.

Jeśli nie jest on samoprzylepny, na oczyszczoną ścianę za pomocą pędzla lub szpachli nanosimy klej do wyrobów styropianowych Styroflex. Styroflex jest uniwersalną pastą, gotową do użycia. Można ją stosować na powierzchnie betonowe, gipsowe, drewnopochodne inne. Na tak przygotowaną powierzchnię wklejamy ekran, starannie dociskając go wałkiem lub szczotką do tapetowania, a następnie montujemy grzejnik.