Ekologia to główny nurt naszych czasów. Jest popularna z wielu względów. Po pierwsze nie zatruwa środowiska naturalnego, a nawet w wielu przypadkach je chroni. Po drugie jest przyjazna dla nas, a przede wszystkim dla naszego zdrowia. I te głownie dwie cechy stawiają ją na piedestale w wielu dziedzinach. Moda na ekologiczne źródła energii czy wykorzystanie ekologicznych materiałów do budowy naszych domów nie dziwi nikogo.

Obecnie w budownictwie zaczynamy odchodzić od PCV okien i szukamy równie szczelnych i dobrych  drewnianych odpowiedników. Do naszego domu montujemy drzwi drewniane zamiast z płyty czy stali. Ostatnio moda na ekologiczne budownictwo przyszła również na materiały stricte budowlane. Glina, drewno o słoma to naturalne surowce, które są łatwo dostępne, tanie i przyjazne środowisku. Wśród nas są ekologiczni pasjonaci, którzy zamiast używać standardowych materiałów budowlanych, wykorzystują właśnie te. Co ciekawe ich domy wcale nie przypominają z tego powodu chłopskich lepianek, ale wręcz są to budynki nowoczesne, energooszczędne i pasywne. Generalnie nurt powrotu do natury, a przede wszystkim naturalnych materiałów w budownictwie zakłada sobie stosowanie rozwiązań, które nie wymagają nakładów na energię w produkcji, czy produkowania wyrobów budowlanych na skalę masową. W tym celu wykorzystywane są stare  i sprawdzone metody, które są zweryfikowane pod kątem przydatności w dzisiejszych czasach oraz odpowiednio przystosowane do obecnych potrzeb. Cechy i właściwości naturalnych surowców budowlanych, notabene wykorzystywanych przez naszych przodków, a także nowoczesne technologie ich obróbki pozwalają na wykonanie budynków, spełniających wszystkie współczesne wymagania techniczne i budowlane. Zwolennicy takich domów z naturalnych surowców twierdzą, iż takie domy nie zawierają toksycznych i szkodliwych dla zdrowia substancji. Ponadto jeżeli wykorzystamy materiały dostępne w najbliższej okolicy, to obniży nam koszty transportu i ograniczy emisję CO2 do atmosfery. Glina, drewno czy słoma ot materiały mało przetworzone, do ich produkcjo zużywa się niewiele energii, a odpady z budowy wrócą z powrotem do przyrody, nie zanieczyszczając środowiska naturalnego.  Po zakończeniu budowy czy eksploatacji  domu budulec może zostać przetworzony lub w krótkim czasie rozłożony w ziemi.

Zalety domów ekologicznych

  1. Naturalna regulacja mikroklimatu. Ściany wykonane z gliny naturalnie wchłaniają i wyparowują wodę ze swojego wnętrza. Cecha ta sprawia, ze wewnątrz domu z gliny utrzymuje się stała wilgotność powietrza na właściwym do życia poziomie.
  2. Dobra izolacja termiczna i akustyczna. Ściany wykonane z gliny czy słomy maja niski współczynnik przenikania ciepła, a także akumulują je w swoim wnętrzu, co zmniejsza zapotrzebowanie na energię grzewczą naszych pomieszczeń mieszkalnych. Ponadto naturalne surowce jak glina czy słoma stanowią dobrą izolację akustyczną budynku.
  3. Dzięki dostatecznie grubej i trwałej warstwie ochronnej gliny lub tynku wapiennego,  domy tego typu są odporny na ogień.