Drzwi przesuwne są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w budynkach prywatnych jak i użyteczności publicznej. Nadają one wnętrzu lekkości, pomagają doświetlić, a przy tym są bardzo eleganckie i funkcjonalne. Na co zwrócić uwagę przy ich doborze.

Wiele firm oferuje rozwiązania eleganckie i stylowe. Szerokie wyjście na taras lub do ogrodu pozwala optycznie powiększyć przestrzeń mieszkalną oraz sprawia, że bryła budynku nabiera lekkości i subtelności. Jest to również rozwiązanie idealne do domów energooszczędnych oraz pasywnych, gdyż wielkopowierzchniowe przeszklenia wpuszczają do wnętrza dużą dawkę światła dziennego oraz poprawiają właściwości cieplne budynku.

Okucia drzwi przesuwnych

Warto pamiętać, że drzwi przesuwne charakteryzują się bardzo dużym ciężarem. Metr kwadratowy jednej tafli szkła o grubości 4 mm waży 10 kg. W przypadku 1m2 pakietu o podwyższonej odporności na włamanie, zbudowanego z 3 szyb o łącznej grubości 18 mm waga wzrasta aż do 45 kg. Przy takiej wadze szyby szczególną uwagę należy zwrócić na okucia, które zapewnią drzwiom stabilność i wytrzymałość. W ofercie drzwi przesuwnych mamy do wyboru kilka wariantów okuć, które podzielić można na trzy podstawowe typy:

  • tradycyjne okucia uchylno-przesuwne ze standardowym progiem;
  • okucia uchylno-przesuwne ze standardowym progiem oraz automatycznym sterowaniem w klamce;
  • okucia podnośno-przesuwne z niskim progiem.

Tradycyjne okucia uchylno-przesuwne

To najbardziej standardowe i popularne rozwiązanie stosowane w przesuwnych drzwiach balkonowych. Umożliwiają one przesunięcie drzwi, ich rozwarcie oraz uchylenie skrzydła. Takie okucia przystosowane są do konstrukcji nieprzekraczających wymiarów 3,2×2,4 m.

Okucia uchylno-przesuwne z automatycznym sterowaniem w klamce, HKS

W przypadku zastosowania pakietów dwukomorowych (z trzema szybami), zalecane jest okucie HKS z dodatkową opcją -sterowaniem w klamce. Dzięki takiej konstrukcji, przekręcenie klamki o 90 stopni powoduje automatyczne odsunięcie od ramy i uchylenie skrzydła, co zdecydowanie podnosi komfort użytkowania drzwi.

Okucia podnośno ? przesuwne z niskim progiem, HST

Pozwalają one na przesuwanie skrzydeł w jednej płaszczyźnie, bez konieczności odstawiania skrzydła przed przesunięciem. Warto dodać, że skrzydło drzwiowe podczas przesuwania jest lekko unoszone, co ogranicza tarcie pomiędzy progiem a uszczelkami. Wózki jezdne w tym okuciu wyposażone są w specjalne szczotki, oczyszczające tor bieżny przy każdorazowym przesuwaniu drzwi. Kolejną zaletą systemu opartego na okuciu HST jest niski, próg. Dla poprawienia izolacji termicznej stosuje się np. tzw.?ciepły? próg niemieckiej firmy Hautau, wykonany ze specjalnego tworzywa obudowanego aluminium. Dzięki niemal całkowitemu zatopieniu w wylewce próg jest wygodny w użytkowaniu i jednocześnie prezentuje się bardzo elegancko. Decydując się na drzwi podnośno ? przesuwne HST z niskim progiem można stworzyć konstrukcję o szerokości do 6 m i wysokości do 2,5 m.