Czy można postawić solidny i elegancki dom w trzy miesiące ? Zgodnie z tradycyjną sztuką budowlaną wydaje się to niemożliwe i brzmi to jak bajka. A jednak jest to propozycja całkiem realna. A wszystko za sprawą budownictwa prefabrykowanego. Na czym polega idea domów prefabrykowanych, czym one się różnią od budynków murowanych- postaramy się wyjaśnić w tym artykule.

Podstawową różnicą między domami budowanymi konwencjonalnie, a projektami z prefabrykatów jest rodzaj użytych materiałów. W technologii tradycyjnej używa się przede wszystkim cegieł lub bloczków i betonu, w domach prefabrykowanych ? drewna. Wybór drewna jako głównego surowca wykorzystywanego przy budowie domów prefabrykowanych nie jest decyzją przypadkową. Materiał cechuje się bowiem doskonałymi właściwościami technicznymi, takimi jak: optymalna izolacja cieplna i akustyczna, lekkość, a także wysoka trwałość. Co więcej, drewno jest surowcem w 100% naturalnym i ekologicznym. W domach tych mogą mieszkać nawet alergicy. Lekka drewniana konstrukcja, ma jeszcze inne zalety ? przede wszystkim taki dom można postawić nawet na miękkim gruncie, a także ? w ekstremalnych przypadkach i po uwzględnieniu takiej opcji na etapie projektowania ? można go przenieść w inne miejsce. Dzięki temu przeprowadzka do innej miejscowości nie musi oznaczać konieczności porzucenia ulubionego domu, jak ma to w przypadku budynku postawionego z cegieł i betonu.

Obecnie liczy się czas

Większości z nas budowa domu kojarzy się z długimi miesiącami oczekiwania na zakończenie prac przez kolejne ekipy specjalistów. Wylewanie fundamentów, stawianie ścian, montaż stolarki ? wszystko to zajmuje przecież wiele pracy i nierzadko przeciąga się w nieskończoność. Tego typu problemy, charakterystyczne dla budownictwa tradycyjnego, w przypadku domów prefabrykowanych zostały wyeliminowane. Domy prefabrykowane opierają się na lekkiej, drewnianej konstrukcji, dzięki czemu można je budować szybko i sprawnie. Na plac budowy ściany dostarczane są w całości, już z wmontowaną stolarką, co sprawia, że budynek składa się niczym idealnie dopasowane puzzle. Dzięki zastosowania takiego rozwiązania, dom w stanie surowym zamkniętym gotowy jest już po 4-6 tygodniach, a w stanie deweloperskim po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia prac. Inaczej mówiąc: czas budowy domu prefabrykowanego jest o 75% krótszy od tradycyjnego, murowanego budynku, dzięki czemu szybciej można się do niego wprowadzić.

Energooszczędność to już standard

Kolejną z kwestii, na którą zwracamy uwagę podczas budowy domu jest energooszczędność. Wpływ ma na to kilka czynników: wzrost świadomości ekologicznej, drożejący prąd i gaz, a także obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego dla nowego domu. Co ciekawe, o ile murowane budynki mieszkalne muszą przejść szereg modyfikacji, by spełnić wymogi budownictwa energooszczędnego, o tyle domy prefabrykowane mają energooszczędność w standardzie. Charakterystyczną cechą domów z prefabrykatów są doskonałe parametry termiczne. Zminimalizowanie ilości ciepła uciekającego na zewnątrz budynku, pozwala obniżyć koszty eksploatacji takich domów o 40-60% w stosunku do budynków o tradycyjnej konstrukcji. Co znacznie wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie.

O ile ta technologia sprawdzi się na naszym polskim rynku, to już możemy mówić o budownictwie przyszłości.