Osoba, która pragnie wybudować własny wymarzony dom, musi w pierwszej kolejności  oszacować swoje możliwości finansowe. Jest na to kilka prostych sposobów

Odpowiednia lokalizacja oraz dom zbudowany z dobrej jakości materiałów to gwarancja zadowolenia oraz idealna inwestycja w przyszłość. Warto jednak zacząć budowę domu od oszacowania własnych możliwości finansowych. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę majątek własny, który nie jest obciążony żadnymi zaległościami, ani też kredytami. Dodajemy do tej sumy wszelkie nasze regularne dochody, czyli teoretycznie tylko wypłatę członków rodziny, ponieważ wpływy typu premia, dodatkowa pensja, nagroda, nie są istotne dla banku. Mogą być za to ważne dla nas, szczególnie w czasie realnego użytkowania domu. Następnie wykazujemy wydatki dnia codziennego oraz wszelkie inne związane z eksploatacją i opłatami za mieszkanie. Kiedy podliczymy już wszelkie dochody oraz wydatki, należy wydatki odjąć od dochodów. Pozostała suma powinna być orientacyjną przeznaczoną między innymi na ratę kredytu. Istnieje jednak zasada, że od powyższej kwoty powinniśmy odjąć około 15-20%, na tzw. niespodziewanie wydatki.

Każdy bank ma inną politykę finansowania kredytów, dlatego najlepiej poprosić o ofertę kilka banków. Korzystniejszą ofertę uzyskamy likwidując karty kredytowe, które potrafią ograniczyć naszą zdolność nawet o kilkanaście tysięcy złotych.

Kiedy wstępny budżet zostanie ustalony można rozpocząć poszukiwania działki a także odpowiedniego projektu. Należy pamiętać, że niska cena działki może kryć za sobą różnego rodzaju utrudnienia. Najpoważniejszym z nich jest brak mediów a w szczególności prądu. Podłączenie prądu do działki to bardzo wysoki koszt.

Kupujący najczęściej wybierają działki o powierzchni 500- 1000m?, położone na obrzeżach miast lub takie, które są bardzo dobrze skomunikowane z miastem. Cenę działki należy negocjować, ponieważ zazwyczaj jest zawyżona o 5- 10%. Do ceny działki dochodzą opłaty związane z podatkiem, od czynności cywilnoprawnych oraz tzw. taksa notarialna, w której skład wchodzi opłata za sporządzenie aktu notarialnego oraz wypisów i wniosku do ksiąg wieczystych