Inteligentny dom to marzenie każdego z nas. Wiele lat temu na programie Discovery oglądałam taki program gdzie pokazywano jak komputerowe urządzenie sterowało pracą domu. Był to oczywiście prototyp takiego domu. Wtedy jeszcze nie dostępny dla potencjalnego użytkownika przynajmniej w naszym kraju.

Generalnie chodzi o możliwość sterowania komfortem przebywania w domu jak na przykład temperaturą, czyli ogrzewaniem, wentylacją, światłem czy nawet zamykaniem oraz otwierania okien i zewnętrznych drzwi drewnianych. Obecnie producenci urządzeń elektronicznych już mogą nam zaoferować takie systemy. Taki system działa jak osobisty asystent, strażnik i ochroniarz naszego domu i naszego budżetu. Opiekuje się rodziną, czyli mieszkańcami tak ze zupełni nie zauważysz jego obecności. Robi to bardzo dyskretnie, zapewniając komfort, wygodę i bezpieczeństwo, a przede wszystkim oszczędności każdego dnia.

Elektroniczny system zarządzania domem działa jak układ nerwowy tzn. składa się z elementów wykonawczych, zmysłów i mózgu. Mózgiem zazwyczaj jest centralka do której sensory i czujniki przesyłają bodźce. Sygnały z tych czujników są przetwarzane w odpowiednie polecenia i wysyłane do elementów wykonawczych, którymi są zazwyczaj mikromoduły. One wykonują konkretne zadania przesyłane przez z mózgu. Układ cały działa dość dynamicznie. Ponadto są one sprzężone z urządzeniami elektronicznymi, które użytkownik takiego domu posiada, jak na przykład telefon komórkowy, tablet czy PC. Dzięki temu sam mieszkaniec domu może określić modułowi swoje oczekiwania i przesłać je do mózgu całego systemu, a także za pośrednictwem swojego osobistego urządzenia odbierać informacje z domu. To maksymalnie upraszcza działanie oraz obsługę i konfiguracje całego systemu. W związku ze sposobem komunikacji systemy logiczne muszą być w takim domu bezprzewodowe, które można zainstalować na każdym etapie budowy domu oraz w istniejącym już budynku. To zapewne jest niezmierna zaletę takiego kontrolowania naszego M. Szybka i prosta instalacja w domu. Nie wymaga specjalnego okablowania, ani ciągnięcia przewodów. Moduły te posiadają prosty i intuicyjny interfejs, który umożliwia swobodę tworzenia własnego inteligentnego środowiska we własnym domu. Wszystko sprowadza się do programowania do systemu informacji o pomieszczeniach w domu oraz swoich indywidualnych potrzebach i zwyczajach domowników. Tworzysz scenariusze zdarzeń jakie system ma wykonywać, budujesz zależności między urządzeniami . Dzięki czemu kształtujesz bezwarunkowe odruchy domu.

Bezpieczeństwo jest jednym podstawowym kryterium jakie to urządzenie ma na uwadze. Jest ono skonfigurowane ze wszystkimi popularnymi dostępnymi systemami monitoringu i alarmami, dostępnymi na rynku. Dzięki zastosowaniu mikroskopijnych uniwersalnych sensorów, młotowanych w czujkach, inteligentny system elektroniczny włącza do swojego działania infrastrukturę alarmową.

Oszczędność energii. To zapewne zainteresuje każdego z nas. Ile razy nam się zdarzyło zostawić zapalone światło w pomieszczeniu, w którym aktualnie nikt nie przebywa ? Albo ogrzewać lub za bardzo dogrzewać pomieszczenie, w którym również nie przebywamy. Przez to tracimy pieniądze. Bo zapominając przykręcić ogrzewania, akurat kiedy nas nie ma w domu, ogrzewamy puste pomieszczenia i przez to wydajemy więcej na energię elektryczną czy cieplną. Systemy te są tak skonfigurowane, aby sterować tymi procesami osobiście w twoim domu. Jeżeli wchodzisz do pomieszczenia on zapala ci światło, gasi telewizor tudzież inne urządzenie elektrycznie niewykorzystywane w danym momencie. Ponadto jak nie ma domowników w domu przykręci ogrzewanie do minimum, a po ich powrocie odkręci, żebyś poczuł komfort w swoim domu. Przez taką pracę tego systemu już w pierwszych miesiącach jego zainstalowania, zapewne miło uśmiechniesz się do swoich rachunków za energię elektryczną czy cieplną. Należy też tutaj wspomnieć o wodzie, której zapotrzebowaniem też ten układ może kierować. Czyli regulować tera turę przepływu, kiedy akurat kąpiesz się pod prysznicem czy dozować odpowiednia ilość wody potrzebna do płukania produktów w kuchni lub zmywania.

Ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowany system głosu. Z samym interfejsem możesz porozumiewać się głosowo wydając mu polecenia bezpośrednio. Sam system w razie potrzeby doprecyzowania zadań też zadaje ci pytania.

Ostatnia rzecz, która zapewne zainteresuje każdego potencjalnego chętnego użytkownika, który by chciał taki system wprowadzić swoim domu, to zapewne cena.

Koszt takiej instalacji zależy oczywiście od obiektu, a przede wszystkim od jego wielkości i ilości punktów elektrycznych. Uśredniając ten koszt to dla domu wielkości około 120 m2 to koszt 10.000 zł.