Salon to miejsce najważniejsze w naszym domu czy mieszkaniu. W tym pomieszczeniu zazwyczaj spędzamy większość swojego dziennego czasu w naszym M. W salonie również przyjmujemy gości. Generalnie jest to miejsce rodzinnych spotkań, spędzania czasu , a także miejsce reprezentacyjne naszego domu. Zazwyczaj dbamy, aby to pomieszczenie było najładniejsze w całym domu oraz najczystsze. 

Biorąc pod uwagę wszystkie elementy główne aranżacji czyli oprawa wewnętrzna ściany oraz meble, ważnym aspektem są odpowiednie dodatki oraz oświetlenie, które to elementy stanowią przysłowiową kropkę  nad? i? , czyli nadają ten ostateczny charakter  i blicht naszemu wnętrzu. Jak nadać ciekawego i atrakcyjnego charakteru naszemu salonowi ? Otóż wspaniałym rozwiązaniem mogą być obrazy lub  dekoracje okien. Wybór dodatków nie jest łatwy. W przypadku ozdabiania okien bardzo ważne jest, aby kolor tkanin na zasłony współgrał nie tylko z kolorem zastosowanego kompletu wypoczynkowego, ale również zastosowanych mebli oraz koloru ścian i podłogi. Na rynku istnieje już wiele firm trudniących się właśnie taką aranżacją ( dopasowanie zasłon do konkretnego pokoju).

Innym dodatkiem wykorzystywanym w salonie mogą być dywany. W przypadku tego dodatku wybór jest naprawdę duży. Sam wybór typu dywanu może przyprawić o zawrót głowy, ponieważ można zdecydować się na dywany perskie, wełniane, jedwabne, ręcznie lub maszynowo tkane a także nowoczesne ? już nie mówiąc o kolorystyce wybranego modelu. W salonie bardzo ważne są również dodatki typu obrazy. Obrazy nie są domeną tylko klasycznych wystrojów, można je spotkać również w salonach nowoczesnych (oczywiście całkiem inny typ będzie takiego obrazu). W niektórych salonach można spotkać sporych rozmiarów wazony lub wazy, w których można trzymać roślinność ozdobną. Tak, wiec w salonach są stosowane różne dodatki, nawet tak wymyślne jak imitacje mieczy samurajskich, wiszące na ścianie repliki zabytkowych strzelb lub kuszy a także postawione popiersie egipskiego faraona lub imitacja Steli Ozyrysa (kamienna tablica z Egiptu). Bardzo wiele zależy od wyobraźni samego projektanta danego wnętrza oraz domowników.

Drugim bardzo ważnym elementem, o który należy zadbać w naszym salonie to jest odpowiednie oświetlenie. W pokoju gościnnym nie będzie panowała miła i ciepła atmosfera tylko i wyłączenie wtedy, gdy zastosowane zostaną odpowiadające domownikom meble i materiały do ozdobienia pokoju. Aby stworzyć przyjemny nastroju w takim pokoju należy pomyśleć nad zastosowaniem ciekawego, umiejscowionego w kilku miejscach oświetlenia. Tak jak w przypadku innych pomieszczeń domu tak w pokoju gościnnym coraz częściej odchodzi się od jednego żyrandola pod sufitem na środku pokoju na rzecz punktowego oświetlenia. Przypadku salonu do dyspozycji jest więcej możliwości zastosowania punktowego oświetlenia niż na przykład w kuchni. A to dlatego, że do salonu pasują lampki stołowe (z możliwościami wymiany abażurów na inny wzór i kolor), kinkiety (czyli lampki ścienne), bądź lampy podłogowe.

Możliwość skorzystania z opcji opisanych powyżej jest bardzo wygodna, lampka stojącą na komodzie obok sofy, bądź na podłodze obok sofy może służyć dodatkowo w charakterze lampki nocnej. W przypadku nowoczesnego stylu pokoju gościnnego, warto zastanowić się nad paroma halogenkami zamontowanymi w suficie. Z której możliwości by się nie skorzystało warto zadbać, aby źródło światła oferowało je o ciepłej i delikatnej barwie, co z pewnością stworzy niepowtarzalny klimat panujący w pokoju gościnnym.