Każdy z nas co jakiś czas myśli o odnowieniu własnego mieszkania. Kiedy wprowadzamy się do nowego lub chcemy zmienić wystrój i wyposażenie naszego dotychczasowego M, wtedy myślimy o remoncie. No właśnie remont to jest to co zazwyczaj nas przeraża. Często wywraca nasze życie do góry nogami. Jednak żeby zmniejszyć jego uciążliwość i w miarę sprawnie go przeprowadzić należy dobrze zaplanować nasze prace remontowe.

Na początek zakupy

W zależności od rodzaju remontu warto na początek przygotować sobie listę potrzebnych akcesorii przydatnych przy kolejnych etapach remontu. Unikniemy wtedy niepotrzebnej bieganiny co chwila do sklepu. Podstawowe elementy, które zapewne nam się przydadzą to: wiadra, rozpuszczalnik, szczotka lub szorstkie gąbki, szpachle, pumeks, papier ścierny, pędzle- ławkowiec i dwa płaskie o różnej szerokości lub dwa wałki z ramką ociekową do malowania ścian i sufitów, a do olejnego – mały i większy pędzel okrągły oraz płaski łamany do kaloryferów. Do tapetowania – długa linijka, ekierka prostokątna i duże nożyczki krawieckie. Przy każdym remoncie nieodzowne są: taśma klejąca, płachty folii i tektura do zabezpieczenia podłogi i mebli. Przy pracach ze ścianami warto zaopatrzyć się w wolno schnący gips do reperacji lub produkty do wyrównywania ścian typu cekol. Oprócz tego należy pomyśleć o galanterii wykończeniowej czyli farby (wykończeniowa i podkładowa), kafelki, terakota, panele itp. Należy wpisać na listę potrzebne narzędzia i akcesoria do naszego remontu. Jeżeli część z nich już posiadamy, to sprawdzić ich działanie oraz czy mamy na stanie wymagane do nich akcesoria ( tarcze, wiertła, papier ścierny itp.). Posiadając już właściwe surowce budowlane oraz narzędzia będziemy wiedzieli od czego teraz zacząć i w jakim kierunku prowadzić prace remontowe co nam bardzo ułatwi nasze zadanie.

Przygotowanie do pracy

Przy remoncie pomieszczenia wynieśmy wszystkie rzeczy, dające się wynieść. Ciężki sprzęty i meble zsuńmy na środek i przykryjmy folią. Żyrandol lub klosz najlepiej zabezpieczyć workiem foliowym lub plastikową torbą. Podłogi przykryć tekturą lub folią, którą przytwierdzimy taśmą klejącą do listew. Dla większego bezpieczeństwa można jeszcze położyć gazety. Elementy wyposażenia naszego pomieszczenia, które nie będą brały udziału w naszym remoncie lub będą odnawiane w dalszym jego etapie, takie jak okna, drzwi, kaloryfery warto również zabezpieczyć folią lub tekturą.

W trakcie remontu bardzo się kurzy oraz brudzi do innych pomieszczeń. Dlatego zabezpieczmy w miarę możliwości wejścia do innych pomieszczeń oraz podłogę korytarza. Folia zabezpieczająca na drzwi wejściowe remontowanego wnętrza oraz chodnik lub folia na podłodze przed wejściem zapewne załatwią sprawę. Przy odnawianiu ścian, ilość wydobywającego kurzu zniweluje mokra szmata pod drzwiami. Dzięki temu zmniejszymy emisję wydostawania się nieczystości z pomieszczenia do innych nie odnawianych powierzchni. Dla Pani domu to jest szczególnie istotną sprawą, co by mieć mniej sprzątania. W trakcie okresu remontu warto codziennie przemywać, sprzątać powierzchnie przy remontowanym pomieszczeniu. Zaoszczędzimy sobie trudu tuż po całej renowacji.