Łazienka podobnie jak kuchnia jest pomieszczeniem w naszym domu, w którym wykonujemy dość ważne codzienne czynności. Aby nie sprawiało nam to dużego kłopotu, musi być ona dobrze doświetlona.

Często jest to niestety mała powierzchnia z niewielkim oknem, bądź bez okna w ogóle. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie źródeł światła: głównego, zadaniowego oraz akcentowego. Każde z nich pełni inną rolę i pozwoli oświetlić łazienkę w doskonały sposób.

Światło główne

Idealnie by było gdyby każda łazienka miała dostęp do nieograniczonego światła dziennego, które nie tylko powiększa pomieszczenie, ale też pomaga nam rano się wybudzić. Niestety często ta ilość naturalnego światła, która wpada do łazienki jest niewystarczająca do jej prawidłowego oświetlenia.
Nie zapominajmy też o tym, że z tego pomieszczenia korzystamy też wieczorami, czy w nocy. Dlatego ważny jest wybór głównego oświetlenia. Dobrym pomysłem jest seria punktowych świateł na suficie bądź duży, centralnie umieszczony żyrandol.

Światło zadaniowe

Głównym miejscem, gdzie potrzebujemy tego typu oświetlenia to oczywiście lustro nad umywalką. Aby dobrze nałożyć makijaż, uczesać się, przygotować do wyjścia ? dobre oświetlenie jest nam ku temu niezbędne. Światło z każdej strony, na wysokości twarzy lub lekko powyżej będzie najlepszym pomysłem. Jeśli decydujemy się na lampę nad głową pamiętajmy, że takie jej położenie może powodować cienie, ale nie mamy innego wyjścia postarajmy się aby powierzchnie otaczające – umywalka, ściany, blat ? były w jasnych kolorach, by odbijać światło w kierunku środka lustra.
Światło zadaniowe przyda się też w innych punktach łazienki: nad prysznicem, wanną czy też nad szafkami by oświetlić ich zawartość.

Światło akcentowe

Ten rodzaj oświetlenia jest tutaj mniej ważny, niż w innych miejscach mieszkania, gdyż z reguły nie spędzamy tam całych dni. Jednak podświetlenie konkretnych miejsc czy szczegółów pozwoli stworzyć przytulny nastrój, co w rezultacie pozwoli nam bardziej zrelaksować się w naszej łazience.
Światło akcentowe może też odgrywać inną rolę: jest to dobry pomysł dla tych, którzy lubią zostawiać je zapalone, na przykład dla dzieci czy gości szukających w nocy łazienki.

Pamiętajmy, że jak przy każdym projekcie oświetleniowym, tak w przypadku łazienki szczególnie, należy skonsultować się z certyfikowanym elektrykiem. Dopilnujmy też, aby wszystkie sprzęty miały niezbędne certyfikaty, a całość instalacji była przeprowadzona zgodnie z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.