Aby wybrać właściwą kotwę chemiczną trzeba poznać właściwości różnych żywic.

Kotwy chemiczne są znakomitym wsparciem zarówno dla fachowców, jak i domowych majsterkowiczów. Zastępują nam żmudne i niepewne kołkowanie, gwarantują świetny i pewny udźwig ściany wykonanej z lekkich materiałów (np. gazobetonu o niskiej gęstości), pozwalają zapomnieć o stosowaniu długich, kosztownych i niepraktycznych kołków. Wybierając konkretną kotwę chemiczną należy jednak zwrócić uwagę na to, że poszczególne żywice różnią między sobą parametrami roboczymi. Co za tym idzie są przeznaczone do innych zastosowań. Przybliżamy Wam te różnice.

Poliestrowe kotwy chemiczne

Ten rodzaj żywicy jest zdecydowanie najpopularniejszy na rynku, co wynika w głównej mierze z ceny produktu ? jest ona stosunkowo niska. Modyfikowana żywica poliestrowa ma wiele zalet, które przekładają się na jej użyteczność oraz wysoką skuteczność. Dlatego ten rodzaj kotwy spokojnie można polecić do domowych zastosowań.

Kotwa poliestrowa charakteryzuje się najwyższym obkurczem przy utwardzaniu, jest bardzo gęsta i błyskawicznie schnie, dlatego kotwienie musi przebiegać szybko. Ten rodzaj żywicy generalnie jest polecany do stosowania w pustych przestrzeniach, takich jak: cegła dziurawka, pustaki stropowe, Porotherm i gazobeton o niskiej gęstości. Można go oczywiście używać na podłożach twardych i pełnych, jak chociażby beton.

Ważne!

Kotwa poliestrowa nie jest odporna na działanie chemikaliów, nie można przy jej użyciu kotwić w warunkach wilgotnych, a tym bardziej pod wodą.

Jeśli chodzi o nośność, to ten rodzaj żywicy rewelacyjnie sprawdza się w pełnych podłożach, gdzie osiąga bardzo wysoki parametr nośności. W przypadku pustych przestrzeni kotwa ma nośność uzależnioną od nośności podłoża.

Vinylestrowe kotwy chemiczne

Nieco droższe od żywic poliestrowych kotwy vinylestrowe charakteryzują się przede wszystkim bardzo dobrą nośnością i stabilnością w praktycznie każdym rodzaju podłoża. Oczywiście najpewniejsze zamocowanie będzie miało miejsce w podłożu pełnym, ale spokojnie można tego rodzaju kotwy użyć także do mocowania ciężkich przedmiotów w słabej ścianie. Bardzo ważnym parametrem kotwy vinylestrowej jest to, że zachowuje ona swoje właściwości przez długi czas od użycia.

Żywicę vinylestrową poleca się przede wszystkim do podłoży pełnych, takich jak kamień i cegła, gdzie osiąga ona najwyższą nośność. Kotwa jest wysoce odporna na działanie chemikaliów, można jej używać w wilgotnych otworach, ale nie do kotwienia pod wodą.

Epoksydowe kotwy chemiczne

Najdroższe, przez to stosowane głównie w profesjonalnych pracach, są kotwy epoksydowe. Ich bardzo mocną stroną jest praktycznie brak obkurczu przy utwardzaniu oraz niska gęstość, dzięki czemu żywicę można stosować w głębokich i szerokich otworach, które zostaną dobrze spenetrowane. Kotwa stosunkowo długo schnie, co należy wziąć pod uwagę planując pracę.
Żywica epoksydowa najlepiej sprawdza się w podłożach twardych, szczególnie w betonie. Wówczas osiąga też zdecydowanie najlepszą stabilność w czasie spośród wszystkich powszechnie używanych żywic.

Ważne!

Epoksyd jest w pełni odporny na działanie wszelkich chemikaliów, można przy jego użyciu kotwić pod wodą i w mokrych otworach. Niestety, za tę jakość trzeba sporo zapłacić.

Wybierając konkretną kotwę chemiczną musicie więc zwrócić uwagę na to, do czego właściwie jest Wam ona potrzebna. Do domowych zastosowań spokojnie wystarczy żywica poliestrowa, która jest chyba najbardziej uniwersalna i rozsądnie wyceniana. Profesjonaliści powinni już jednak decydować między kotwą vinylestrową a epoksydową. Zwracajcie również uwagę na to, czy wybrana żywica nie zawiera szkodliwego dla ludzi i środowiska styrenu.