Dobieranie grzejników - czy można to zrobić samodzielnie?

Najprostsza odpowiedź na postawione w tytule pytanie, to: zapytać wykonawcę swojej instalacji hydrauliczno-grzewczej. Jeszcze prostsza: spojrzeć do projektu. Bywa jednak, że z różnych przyczyn inwestorzy chcą na własną rękę dobrać wielkość i moc grzejników do pomieszczeń. Najczęściej w obawie przed zbyt wysokim kosztem zakupu przewymiarowanych przez fachowca urządzeń. Czy jednak laik może sobie z tym zadaniem poradzić?

Dobieranie grzejników do pomieszczenia ? czarna magia, a może zwykła matematyka?

W Internecie można znaleźć masę kalkulatorów, które za nas obliczą pożądaną moc grzejników w konkretnym pomieszczeniu. Ich wadą jest jednak to, że najczęściej kalkulator dostarcza producent grzejników i wskazuje gotowe rozwiązania z własnego asortymentu, niemające zastosowania w gamie innej firmy. Zdarza się również, że kalkulator nie jest aktualizowany o bieżące normy względem zapotrzebowania na ciepło nowoczesnych budynków. W efekcie właściciel świetnie ocieplonego domu otrzymuje propozycję zamontowania grzejników, które spokojnie wystarczyłyby na ogrzanie ogromnej piwnicy.

Innym rozwiązaniem jest poszukanie wzoru, według którego oblicza się oczekiwaną moc grzewczą urządzeń. Problem w tym, że skoro właściciel nie znalazł w projekcie informacji na temat przewidzianej przez projektanta mocy grzejników, to nie znajdzie w nim również danych na temat zapotrzebowania budynku na ciepło. Bez tego nie jest w stanie prawidłowo dobrać grzejników.

Co pozostaje? Zdanie się na doświadczenie wykonawcy instalacji (jeśli nie on kupuje materiały, to nie będzie miał żadnego interesu w tym, aby celowo przewymiarować grzejniki) lub zwrócenie się do autora projektu z prośbą o przygotowanie uzupełnienia. Powinna się w nim znaleźć nie tylko informacja o przewidzianej wielkości grzejników, ale również o zapotrzebowaniu budynku na ciepło z uwzględnieniem strat (chociażby wentylacyjnych).

Ważne! Pamiętajmy, że moc grzejników nie musi być obliczana na podstawie metrażu (m2) danego pomieszczenia. Fachowcy często stosują tu przelicznik w stosunku do kubatury (m3), który jest pewniejszy z uwagi na różną wysokość pomieszczeń w poszczególnych budynkach.

Ważne źródło ciepła

Aby prawidłowo dobrać moc grzejnika, należy znać nie tylko kubaturę pomieszczenia i zapotrzebowanie budynku na ciepło. Bardzo ważnym parametrem jest także temperatura zasilania urządzenia. Wynika ona bezpośrednio z rodzaju źródła ciepła, jakie zostało zastosowane w budynku.

Inne parametry zasilania (i powrotu) ma bowiem instalacja, której centralnym punktem jest kocioł gazowy, inne w przypadku kotła na paliwo stałe, jeszcze inne, jeśli ogrzewamy dom pompą ciepła. Najniższą temperaturę zwykle osiąga ten ostatni typ instalacji, dlatego najczęściej z pompą ciepła współpracuje ogrzewanie podłogowe (podobnie, jak w przypadku gazowego kotła kondensacyjnego). Generalnie im wyższa jest temperatura zasilania, tym wyższą moc może osiągnąć grzejnik.

Ważne! Właśnie dlatego w sytuacji, gdy dom ma ogrzewać niskotemperaturowe źródło ciepła (pompa ciepła, kocioł kondensacyjny), a inwestor chce postawić na grzejniki, należy je odpowiednio przewymiarować, tzn. kupić urządzenia o większej mocy nominalnej. Wówczas przy niskiej temperaturze zasilania będą one w stanie oddać odpowiednią ilość ciepła i ogrzać pomieszczenie do komfortowej temperatury.

Parametr, o którym piszemy w tym akapicie, zawsze wyrażany jest w taki sam sposób, np. 75/65/20, gdzie:

  • 75 ? oznacza temperaturę zasilania w stopniach Celsjusza
  • 65 ? oznacza temperaturę powrotu
  • 20 ? oznacza komfortową temperaturę, jaką chcemy osiągnąć w pomieszczeniu.

Moc znana, ale co z wielkością?

Każdy fachowiec z zakresu instalacji grzewczych wie, że ustalenie pożądanej mocy grzejnika nie kończy procesu. Trzeba bowiem jeszcze uwzględnić konkretne cechy danego pomieszczenia. Może się bowiem okazać, że jest ono zbyt ciasne lub zbyt mało ustawne, aby można było zastosować najbardziej popularny typ urządzenia.

Ważne! Podstawowy warunek, jaki musi zostać uwzględniony przed montażem grzejnika, to jego odległość od podłogi i parapetu. Powinna ona wynosić minimum po 10 centymetrów. Jeśli jest mniejsza, należy to wziąć pod uwagę przy doborze mocy urządzenia i odpowiednio ją zwiększyć.

Gdy znamy już ostateczne miejsce montażu grzejnika, dobieramy jego wielkość. Na rynku najpopularniejsze są obecnie grzejniki stalowe o trzech grubościach: 11, 22 i 33 (określa to liczbę płyt i liczebność ożebrowania). Dzięki temu w sytuacji, gdy długi grzejnik nie zmieści się na naszej ścianie, możemy z powodzeniem wybrać krótsze urządzenie, ale o większej grubości. Dostępne są również przeróżne wariacje grzejników ozdobnych, bardzo wysokich i krótkich, a także oczywiście urządzeń przeznaczonych do stosowania w łazienkach.

Próbowaliście kiedykolwiek policzyć potrzebną moc grzejnika do danego pomieszczenia? Może zostawiliście ten kłopot fachowcowi? Zdecydowaliście się na grzejniki w sytuacji, gdy Wasz dom ogrzewa np. kondensacyjny kocioł gazowy? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.