Żaluzje, firanki, zasłony czy rolety ? co wybrać na nasze okna? Elementy te nie tylko chronią nas przed słońcem i wzrokiem sąsiadów, ale przede wszystkim ubierają i zdobią okno. Co najlepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu? Nawet najpiękniejsza dekoracja okna nie będzie nas cieszyć, jeśli okaże się niefunkcjonalna.

Choć uniwersalna recepta nie istnieje, poznanie zalet i wad każdego rozwiązania ułatwi nam podjęcie decyzji. Postanowiliśmy przedstawić najczęściej wybierane przesłony okienne pod kątem regulacji nasłonecznienia w pomieszczeniu i łatwości w utrzymaniu czystości.

 Pełna kontrola słońca

Choć naturalne światło doskonale wpływa na nasze samopoczucie, to są chwile, kiedy wolelibyśmy ograniczyć mu dostęp do mieszkania. Zwłaszcza w upalne dni lub gdy po prostu chcielibyśmy dłużej poleniuchować. Najlepszą ochroną przed natarczywymi promieniami słońca są uszyte z grubego materiału zasłony, a także specjalne zaciemniające rolety. Rolety tego typu składają się z gumowej warstwy tkaniny, która praktycznie całkowicie zaciemnia nam okno i skutecznie ogranicza ilość światła. Taka roleta jest szczególnie przydatna w sypialni lub pokoju dziecięcym zwłaszcza, jeśli nasza pociecha śpi w ciągu dnia.

Regulacja dopływu światła

Kiedy bardziej niż na całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia zależy nam na możliwości regulacji dostępu światła, powinniśmy zdecydować się na żaluzje. Ruchome lamele pozwalają dostosować kąt padania promieni słonecznych, a w razie potrzeby na całkowite odsłonięcie okna. Takie rozwiązania są wprost  idealne do domowego gabinetu. Firanki w najmniejszym stopniu chronią przed nadmiarem słońca. Dlatego zazwyczaj stosowane są w połączeniu z zasłonami lub roletami albo w takich pomieszczeniach, gdzie nie zależy nam na ograniczaniu dostępu światła, na przykład w kuchni czy w salonie.

Utrzymanie porządku naszej dekoracji okiennej

Przeglądając katalogi nie raz zadajemy sobie pytanie ? co okaże się najbardziej praktyczne? Każdy domownik chciałby cieszyć się jak najdłużej nową dekoracją okna, poświęcając jak najmniej wysiłku na jej odświeżanie. Niestety z biegiem czasu osadza się kurz i pojawiają się plamy, dlatego tak ważny jest wybór aranżacji, którą łatwo utrzymać w czystości.

Decydując się na firanki, należy pamiętać o regularnym ich odkurzaniu, co najmniej raz na miesiąc. Miotełka do kurzu lub okrągła końcówka odkurzacza w zupełności do tego celu wystarczą. Musimy liczyć się także z koniecznością okresowego prania firanek. W zależności od naszych potrzeb powinno być to kilka razy w roku. Na szczęście obecne na rynku specjalne preparaty do prania firan skutecznie nam w tym pomogą. Nastawiając pralkę wybierzmy program do tkanin delikatnych i nie nastawiajmy temperatury wyższej niż 40°C. Zawsze możemy też sięgnąć po rady naszych babć i użyć do wybielania domowych sposobów: sody oczyszczonej, proszku do pieczenia lub soli kuchennej.

Wygodniejszym rozwiązaniem są na pewno rolety. Najlepiej je czyścić na sucho za pomocą odkurzacza lub specjalnej miotełki do zbierania kurzu. W przypadku większych zabrudzeń można radzić sobie z pomocą wilgotnej szmatki, a po demontażu nawet przeprać. Należy jednak podejść do tego ostrożnie. Wyjątkiem są rolety rzymskie ? materiał z których są one wykonane jest odporny zarówno na promienie UV jak i wielokrotne pranie w pralce.

Podobnie konserwujemy żaluzje: na co dzień na sucho, a w razie większych zabrudzeń na mokro. Z doświadczenia jednak wynika, że czyszczenie pojedynczych lameli jest pracochłonne, dlatego na rynku można znaleźć specjalnie do tego celu zaprojektowane szczotki, ułatwiające sprzątanie. Kurz z żaluzji pionowych, czyli tak zwanych verticali, możemy usuwać za pomocą sprężonego powietrza suszarki lub odkurzacza, doraźnie czyścić za pomocą wilgotnej gąbki lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy piorącej.