Dachówka betonowa, podobnie jak ceramiczna, nie jest idealnym rozwiązaniem.

Jeszcze kilkanaście lat temu nowe domy bardzo często były wieńczone blachodachówką, co miało uzasadnienie ekonomiczne, niekoniecznie estetyczne i praktyczne. Dziś stać nas na coraz lepsze rozwiązania, dlatego blachę niemal całkowicie wymiotły z rynku dachówki ceramiczne i betonowe. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego inwestorzy mają spory problem z wyborem najlepszego dla siebie rozwiązania. Na pytanie: dachówka betonowa czy ceramiczna nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od naszych oczekiwań, a także zasobności portfela.

Dachówka betonowa ? trwała i znacznie tańsza

Wśród inwestorów, ale też niektórych dekarzy, nadal pokutuje przesąd mówiący, że dachówki betonowe są rozwiązaniem mniej trwałym niż ich ceramiczne odpowiedniki. To nieprawda, ale tylko wtedy, gdy mamy na myśli produkt dobrego producenta. Współczesne dachówki betonowe świetnie opierają się próbie czasu, nie cierpią już na dawne problemy, takie jak chociażby zbyt szybkie brudzenie i porastanie glonami i innymi roślinami.

Faktem jest natomiast, że dachówka betonowa jest tańsza, a czasami znacznie tańsza od ceramicznej. Szczególnie w sytuacji, gdy chcemy porównać jej cenę z dachówkami uszlachetnionymi, np. angobowanymi. Różnica może wynosić nawet kilka złotych na pojedynczej sztuce, co uwzględniając całą połać dachu staje się bardzo istotnym argumentem dla szukających oszczędności inwestorów.

Zaletą dachówki betonowej jest jej nieco lepsza izolacyjność akustyczna ? na poddaszu podczas deszczu panuje po prostu mniejszy hałas. Sam produkt jest bardziej ekologiczny, bo do jego wytwarzania zużywa się dużo mniej energii ? dachówkę wypala się w niższej temperaturze. Właśnie dlatego końcowa cena produktu jest bardziej atrakcyjna.

Po stronie wad dachówki betonowej trzeba natomiast wymienić jej mniej efektowny wygląd, zarówno z bliska, jak i już po ułożeniu na dachu. Wynika to z faktu ograniczonej kolorystyki (mamy do wyboru w zasadzie tylko kilka klasycznych kolorów), braku połysku oraz mniej fikuśnych gąsiorów. Jeśli więc komuś zależy przede wszystkim na wyglądzie, to bez wahania powinien zdecydować się na dachówkę ceramiczną.

Dachówka ceramiczna ? efektowna, ale znacznie droższa

Dachówki ceramiczne są ? obiektywnie ? nieporównywalnie ładniejsze od tych betonowych. Producenci oferują bardzo różne stopnie wykończenia powłoki, piękne zdobienia gąsiorów, a także ogromną paletę kolorystyczną. Nie ma żadnego problemu, aby zażyczyć sobie dostarczenia np. dachówki w kolorze siwym, niebieskim czy antracytowym. Spotyka się również dachówki, których kolor zmienia się w zależności od kąta padania światła. Dla estetów nie ma zatem lepszego wyboru.

Trzeba jednak pamiętać, że za taki luksus wyboru odpowiednio się płaci. Nietypowe kolory bywają horrendalnie drogie, trzeba też na nie bardzo długo czekać. To samo dotyczy szczególnych rodzajów wykończenia, które decydują np. o wysokim połysku dachówki. Różnica w cenie dla całego dachu między wymyślną dachówką ceramiczną a standardową betonową może wynieść bez problemu kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ważne!

Oczywiście także wśród dachówek ceramicznych znajdziemy modele tańsze i w ich przypadku te różnice cenowe w stosunku do produktu betonowego nie będą aż tak odczuwalne.

Mitem jest natomiast twierdzenie, że dachówka ceramiczna się nie brudzi i nie porasta. Zależy to bowiem nie od samego materiału, ale od okolicy, w jakiej został postawiony dom. Oczywiście oba procesy postępują wolniej (śliska powierzchnia utrudnia zadanie glonom), ale jednak również mają miejsce.

Dobrej jakości produkty nie mają żadnych problemów z wytrzymałością, co potwierdzają gwarancje udzielane przez samych producentów. Takie marki jak np. Creaton czy Bogen reklamują się gwarancją bezproblemowego użytkowania ich produktów nawet przez 50 lat. To przemawia do wyobraźni inwestorów.

Ważne!

Dachówki ceramiczne są obecnie najpopularniejszym materiałem dekarskim na polskim rynku. Ich ceny spadły do rozsądnego poziomu, a mnogość opcji kolorystycznych oraz efektowny wygląd dla wielu okazują się argumentami decydującymi.

Pamiętajcie jednak, że bez względu na to, jak rodzaj dachówki ostatecznie wybierzecie, stawiać na produkty renomowanych, sprawdzonych producentów. Najtańsze, nieznane szerzej marki dachówek mogą okazać się bardzo kosztownym efektem zabawy w oszczędzanie.