Blachodachówka pojawiła się w Polsce w latach 90-tych i dzięki swojej lekkości szybko zyskała wierne grono odbiorców. Duże znaczenie ma również cena, niska w stosunku do dachówki ceramicznej

            Nadaje się na każdy rodzaj dachu. Jest to materiał ocynkowany, pokryty lakierami oraz powłokami ochronnymi. Jest lekki, gdyż 1m? waży niespełna 5 kg. Blachodachówkę montuje się na drewnianych łatach, albo od razu na powierzchni paneli samonośnych, które posiadają wbudowane wzmocnienia.

Wybierając blachodachówkę najlepiej kierować się miejscem, w którym stawiany jest dom oraz osobistymi oczekiwaniami. Są bowiem blachodachówki, które sprawdzają się w miejscach mocno nasłonecznionych, ponieważ mają stabilne, nie blaknące kolory. Inne natomiast są bardziej odporne na korozję, czy też działanie kwasów, więc najlepiej sprawdzą się w miejscach sąsiadujących z fabrykami. Kiedy budujemy dom położony wśród drzew, najlepiej zastosować blachodachówkę odporną na ścieranie i zarysowanie.

Blachodachówki różnią się kształtem, materiałem z którego są wykonane oraz grubością i głębokością samego tłoczenia.

Blacha stalowa produkowana jest z taśmy stalowej walcowanej na zimno i ocynkowanej ogniowo. Od spodu zabezpieczona jest warstwą ochronną. Wierzch stanowi kolorowa powłoka, która jednocześnie zwiększa odporność na zabrudzenia oraz zarysowania.

Blacha stalowa z alucynkiem to połączenie cynku, aluminium i krzemu. Dzięki tym składnikom blacha chroniona jest przed działaniem kwasów, zasad i korozji. Krzem nadaje twardości. Pokryta jest lakierem poliestrowym, który chroni przed odbarwieniami i czynnikami atmosferycznymi. Blacha miedziana odporna jest na działanie korozji i jest wyjątkowy odporna. Chroni ją patyna, charakteryzująca się zielonym nalotem.

Natomiast blacha aluminiowa odporna jest na korozję oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jej warstwa zewnętrzna to poliester, który także chroni przed promieniami UV. Najmniej estetyczna w wyglądzie i również najmniej odporna jest blacha cynkowa.