Modernizacja poddasza do celów użytkowych pozwala na powiększenie przestrzeni bytowej naszego domu. Taki pokój na strychu szczególnie jest przydatny, gdy mamy dzieci i zależy nam na ciszy oraz spokoju. Dlatego adaptacje tzw. strychów cieszą się coraz większą popularnością.

Zapewnienie komfortu mieszkania pod dachem wymaga ciszy i odpowiedniej temperatury.

Bezcenna cisza

Tłumienie hałasów z zewnątrz to jedna z najistotniejszych, a jednocześnie najbardziej niedocenianych funkcji pokrycia dachowego. Kwestia akustyki jest poruszana stosunkowo rzadko, a tymczasem ma ogromny wpływ na komfort mieszkania na poddaszu użytkowym. Brak właściwej ochrony przed hałasem może powodować tak wysoką uciążliwość docierających z otoczenia dźwięków, w tym uderzających o dach kropli deszczu, że trudno będzie funkcjonować w danym wnętrzu, nie mówiąc o spaniu. Warto więc pomyśleć o izolacji akustycznej już na etapie wyboru materiałów budowlanych.

Jakie pokrycie wytłumi hałasy?

W normach budowlanych rozróżniono dwa rodzaje hałasu, charakteryzujące się różnym sposobem docierania do wnętrza budynków. W zależności od tego, czy dźwięk przenoszony jest bezpośrednio przez powietrze, czy też wywoływany jest drganiem materiałów, wyróżnia się hałas powietrzny i uderzeniowy. Źródłem pierwszego typu hałasu jest przeważnie ruch uliczny, drugiego ? padający deszcz.

Jakie rodzaje materiałów budowlanych pomagają tłumić poszczególne rodzaje hałasu? Tak zwane ciężkie pokrycia dachowe, w tym dachówki ceramiczne czy cementowe, charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami w zakresie izolacji akustycznej niż pokrycia lekkie. Zgodnie z prawami fizyki fala dźwiękowa docierająca do przegrody wprawia ją w drgania ciężkie. Masywne materiały jest znacznie trudniej wprawić w drgania. Dachówki ceramiczne, charakteryzujące się większą masą niż np. blacha, mają tym samym znacznie lepsze właściwości izolacji akustycznej.

Dodatkowa ochrona

Wybór właściwego pokrycia dachowego to zdecydowanie pierwszy krok do ochrony poddasza przed niepożądanymi hałasami. Warto również pamiętać o tym, że miejscami, przez które przenika najwięcej dźwięków z otoczenia, są okna. Montaż modeli o wysokich parametrach izolacyjności dźwiękowej lub zastosowanie zewnętrznych rolet jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem tego problemu. Hałas na poddaszu w pewnym stopniu minimalizuje także warstwa ocieplenia, jednak jej podstawowym zadaniem jest przede wszystkim termoizolacja, czyli drugi czynnik wpływający na komfort użytkowania poddasza.

 

Materiały o dobrych właściwościach termoizolacyjnych

Termoizolacja dachu zależy przede wszystkim od dwóch elementów. Największą rolę w minimalizowaniu strat ciepła odgrywa właściwy materiał izolacyjny. W przypadku poddasza przystosowanego do warunków mieszkalnych, zaleca się wykonanie izolacji dwuwarstwowej, której łączna grubość powinna być nie mniejsza niż 30 cm. Jedną warstwę wełny rozmieszcza się pomiędzy krokwiami, drugą natomiast montuje tuż pod nimi. Drugim czynnikiem jest wybór materiału pokryciowego. Korzystnymi parametrami, ograniczającymi straty ciepła, charakteryzują się dachówki ceramiczne. Ten typ odachowania należy do grupy materiałów dachowych o masie większej niż np. pokrycia z blachy. Ich właściwości termoizolacyjne są również bardziej korzystne.

Odpowiednia temperatura przez cały rok

Rolą właściwie wykonanej izolacji cieplnej dachu jest nie tylko zapewnienie jak najmniejszych strat ciepła, ale również ochrona poddasza przed nadmiernym przegrzewaniem. O ile w okresie jesienno-zimowym zależy nam na tym, żeby zminimalizować przenikanie ciepła na zewnątrz, tak w letnie upały dach ma chronić przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczeń. Również w tym wypadku ważną rolę pełni rodzaj zastosowanego materiału pokryciowego. Dachówki ceramiczne nagrzewają się znacznie wolniej niż pokrycia z blachy 

Wentylacja ? wsparcie izolacji cieplnej

Skuteczność izolacji cieplnej uwarunkowana jest prawidłowo funkcjonującym systemem wentylacyjnym. Zasada ta dotyczy zarówno konstrukcji ścian, jak i dachu. Zastosowanie wełny szklanej lub mineralnej, której właściwości cieplne mogą zostać osłabione poprzez działanie wilgoci, wymaga użycia materiałów chroniących ją przed wodą deszczową oraz parą wodną pochodzącą z pomieszczeń. Z tego względu pod warstwą wełny montuje się folię paroizolacyjną, a nad nią ? wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Taki komplementarny układ, uzupełniony przez rozmieszczone odpowiednio dachówki wentylacyjne oraz wpust powietrza przy okapie i kalenicy, nie tylko zoptymalizuje efektywność izolacji cieplnej, ale też uchroni więźbę przed zawilgoceniem.