Schody wewnętrzne to nie tylko element komunikacji między piętrami. To również element ozdobny, który stanowi integralną część domu

Na schody wewnętrzne możemy kłaść terakotę, gres, czy też klinkier. Są one bardzo praktyczne, głównie dlatego ponieważ utrzymanie ich w czystości jest proste. Należy tylko pamiętać, aby cechowały się najwyższej klasy ścieralnością i twardością. Nie stosuje się płytek polerowanych, ponieważ w przypadku schodów najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa, czyli zastosowanie wykończeń antypoślizgowych.

W domach o dużej powierzchni bardzo dobrze sprawdza się kamień naturalny. Nadaje on bowiem specyficzny wyniosły klimat, który nieosiągalny jest w pomieszczeniach małych. Kamień wybierany jest też ze względu na swoją trwałość i odporność. Kamień bardzo ciekawie komponuje się z drewnem.

Równie często materiałem wykończeniowym na schody jest drewno. Daje ono poczucie ciepła, co sprawdza się doskonale w niewielkich pomieszczeniach. Wykończenie drewnem jest dobrym pomysłem kiedy posiadamy dzieci. Najlepiej bowiem amortyzuje upadki oraz tłumi hałas. Stosuje się do tego celu drewno najlepszej jakości. Powinno być ono odpowiednio twarde i odporne na ścieranie. Stopnice zatem najczęściej wykonane są z buku, jesiona lub dębu. Podstopnice i cokoły można zrobić z sosny, czy też świerku, czyli drewna drzew iglastych. Wygląd schodów pokrytych drewnem można urozmaicić. Przykładowo drewnem można wykończyć same stopnice, natomiast podstopnice wykończyć białą cementową zaprawą szpachlową. Równie popularnym sposobem jest zastosowanie dekoracyjnego tynku mozaikowego.

Istnieją także zwolennicy wykańczania schodów po prostu farbą, ale jest to metoda dla ludzi ceniących minimalizm i nie unikniemy wówczas zatarcia wrażenia surowości schodów.

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnej metody wykończenia należy wziąć pod uwagę pewne czynniki. Przede wszystkim usytuowanie schodów, ich kształt oraz materiał z jakiego wykonana jest podłoga, która łączy się ze schodami.